Na džezáky prídu Earth, Wind & Fire Experience aj R. Midón

Raúl Midón
Raúl Midón Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) – Na 37. ročníku festivalu Bratislavské jazzové dni (BJD), ktorého hlavný program sa bude konať 21. – 23. októbra a po prvý raz v bratislavskej Inchebe, vystúpi trio amerického gitaristu Raúla Midóna i formácia Earth, Wind & Fire Experience združená okolo Ala McKaya. Ďalšími potvrdenými účinkujúcimi sú Chucho Valdés & The Afro-Cuban Messengers (Kuba), Curtis Stigers (USA), Nicholas Payton Quintet (USA), Robert Glasper Experiment (USA) a kapela The Illusions Trio (Slovensko – Veľké Kapušany). Až do 15. septembra trvá súťaž Mladých talentov Nadácie SPP, ktorej víťazi sa predstavia na Pódiu mladých talentov. Permanentky na BJD sú v predpredaji za 60 až 90 eur, VIP permanentka stojí 180 eur. Jednodňové lístky si záujemcovia a záujemkyne môžu kúpiť za 25 až 35 eur.

Raúl Midón je spevák a gitarista z Nového Mexika. Jeho jedinečný štýl je inšpirovaný džezom, bluesom, soulom aj folkom. Kritici ho prirovnávajú k Steviemu Wonderovi a to nielen preto, že obaja sú nevidiaci. Midón hrá na gitare, no hlasom napodobňuje aj iné hudobné nástroje, napríklad trúbku. Syn argentínskeho tanečníka odštartoval spevácku kariéru ako vokalista v koncertných kapelách latino hviezd ako Julio Iglesias, Jose Feliciano alebo Shakira. Od roku 2004 sa však venuje sólovej kariére. Práve vtedy sa uviedol piesňou Adam n‘ Eve n‘ Eve pre film She Hate Me (2004) režiséra Spikea Leeho. Na Midónovom debutovom albume State of Mind (2005) sa objavili Stevie Wonder a vtedy ešte málo známy Jason Mraz. V roku 2008 spolu s Herbiem Hancockom nahral coververziu I Just Called to Say I Love You. Aktuálny Midónov album Synthesis (2009) produkoval Larry Klein, ktorý sa v minulosti staral o nahrávky umelcov ako Joni Mitchell, Herbie Hancock či Peter Gabriel. Na džezákoch sa Raúl Midón predstaví v piatok 21. októbra spoločne s Lionelom Cordewom (bicie nástroje) a Richardom Hammondom (basa). V ten istý deň na festivale vystúpi aj kubánsky pianista a skladateľ Chucho Valdés, ktorý má na konte šesť cien Grammy. Čoskoro 70-ročný muzikant sa v slovenskej metropole ukáže s kapelou The Afro-Cuban Messengers.

V sobotu 22. októbra budú džezáky patriť Američanom, konkrétne zostavám hudobníkov Curtisa Stigersa a Nicholasa Paytona. Spevák a saxofonista Curtis Stigers sa pred dvoma dekádami preslávil ako mladý soul-popový spevák s multiplatinovými predajmi. V súčasnosti je známy džezovými interpretáciami pôvodne rockových pesničiek. Stigers má silnú reputáciu aj medzi popovými hviezdami – bol špeciálnym hosťom na koncertoch umelcov ako Elton John, Eric Clapton, Prince, Rod Stewart či Joe Cocker. Na jeho zatiaľ poslednom albume Lost In Dreams (2009) siahol hlbšie do hudobnej histórie – okrem pesničiek od Johna Lennona, Annie Lennox či Rogera Watersa a Rona Sexsmitha si na nahrávke našli miesto aj štandardy ako My Funny Valentine alebo Bye Bye Blackbird. Stigers bude mať v Bratislave vedľa seba ďalších troch hudobníkov – Matthewa Friesa (piano), Keitha Halla (bicie nástroje) a Cliffa Schmitta (basa).

Scénu slávneho New Orleans na tohtoročných Bratislavských jazzových dňoch v sobotu 22. októbra zastúpi trubkár Nicholas Payton so svojím kvintetom. Tento muzikant mal hrať na festivale už pred šiestimi rokmi, no vtedy to prekazil ničivý hurikán Katrina. Nicholas Payton debutoval v roku 1994 na kultovej značke Verve, ktorá vydala aj jeho šesť ďalších albumov. Jeho ostatná nahrávka Into The Blue vyšla v roku 2008 na značke Nonesuch. Payton hral a nahrával s legendami ako Wynton Marsalis, Christian McBride, Joshua Redman alebo Joe Henderson. Pred troma rokmi bol členom príležitostnej skupiny The Blue Note 7, ktorá vznikla k sedemdesiatemu výročiu vydavateľstva Blue Note. Rok predtým získal cenu Grammy za spoločný album s Docom Cheathamom. Paytonovou „rozcvičkou“ pred BJD bude desať koncertov v newyorskom klube Birdland.

O program posledného dňa 37. ročníka džezákov sa postarajú čerstvá hviezda amerického džezu Robert Glasper a funková skupina okolo gitaristu Ala McKaya Earth, Wind & Fire Experience. Robert Glasper debutoval v roku 2004 – na jeho prvom albume hrali Terence Blanchard, Christian McBride a Roy Hargrove. Po úspechu debutu sa Glasper upísal vydavateľstvu Blue Note, ktoré mu je verné už tri albumy. Glasper hrával s džezmanmi Kennym Garrettom, Marcusom Stricklandom a Markom Whitfieldom, okrem nich však spolupracoval aj s hip-hopovými umelcami prvej kategórie, napríklad z Kanyem Westom, Commonom či Q-Tipom. Svoj ostatný album Double Booked (2009) vydal s formáciou Trio i skupinou Experiment. S druhou menovanou sa predstaví aj na džezákoch. Jej členmi sú Derrick Hodge, Chris Dave a DJ Jahi Sundance.

Earth, Wind & Fire Experience na čele s Alom McKayom prinesú na záver Bratislavských jazzových dni odkaz živelných Earth, Wind & Fire, ktorí podľa magazínu Rolling Stone zmenili zvuk čierneho popu. Návštevníci festivalu by sa v nedeľu 23. októbra mali dočkať hitov ako September, Boogie Wonderland či Fantasy. Earth, Wind & Fire Experience sa na pravom brehu Dunaja ukážu v zostave s triom vokalistov (Devere Duckett, Tim Owens a Claude Woods) a trubkárom Michaelom Harrisom, ktorý je rovnako ako McKay pôvodným členom Earth, Wind & Fire.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Annie LennoxElton JohnEric ClaptonHerbie HancockJason MrazJoe CockerJulio IglesiasPeter GabrielRod StewartStevie Wonder