Na farme, kde krava uhynula na antrax, podávajú antibiotiká

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Krava, zviera
Foto: Archívne foto SITA/AP

PREŠOV/STAŠKOVCE 9. novembra (WEBNOVINY) – Na súkromnej farme v Staškovciach v okrese Stropkov, kde po uhynutí kravy bol potvrdený antrax, v piatok začali s podávaním antibiotickej liečby injekčným spôsobom.

Je to prvý krok veterinárnych opatrení na farme, kde jej majiteľ má v tomto chove 150 kusov dospelého aj mladého hovädzieho dobytka.

Išlo o chov na mäso, bez produkcie mlieka. Po siedmich dňoch by mala antibiotická liečba zabrať a na desiaty deň urobia plošnú vakcináciu proti antraxu. Agentúre SITA to potvrdil veterinárny lekár z Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy vo Svidníku Michal Zozuľák.

„Veľmi dôležitá je včasnosť podania antibiotickej liečby. Predpokladáme, že po úspešnom zásahu a likvidácii ohniska budeme môcť k ukončeniu veterinárnych opatrení prikročiť za 30 dní.“

Stála veterinárna kontrola

Zozuľák uviedol, že na farme sa nachádza aj ďalších 120 kusov dobytka, ktorý je tiež v karanténe a nesmie mimo hospodárskeho dvora.

Zvieratá sú klinicky zdravé, vo veľmi dobrom kondičnom a vývinovom stave. Farma je momentálne pod stálou veterinárnou kontrolou.

Majiteľovi farmy v Staškovciach v inkriminovanom čase uhynulo viac kusov dobytka, ktoré boli roztrúsené po okolitých pasienkoch. Prvú uhynutú kravu našli minulý týždeň v sobotu, Zozuľák potvrdil, že u tohto zvieraťa nebol potvrdený antrax.

Potom uhynula šesťročná krava, u ktorej bol pozitívny nález na sneť slezinnú – Bacillus anthracis. Potom zháňali dobytok z roztrúsených pasienkov a natrafili na dve uhynuté kravy v rokline, z ktorých veterinári odobrali vzorky a laboratórne výsledky budú známe na budúci týždeň.

Video: Prešovskí veterinári vedia bojovať proti antraxu

Poveternostné podmienky

K príčinám vypuknutia nákazy Zozuľák nevedel povedať jednoznačné stanovisko. „Príroda je skutočne nevyspytateľná, znie to nelogicky, že táto nákaza sa potvrdila, lebo v súčasnom období poveternostné podmienky tomu nenasvedčujú.“

Podľa jeho slov na vzplanutie nákazy sú podľa literatúry vhodné teploty minimálne 15 °C a relatívna vlhkosť 65 %. V čase, keď krava, u ktorej potvrdili antrax, uhynula, boli vonkajšie teploty skoro nulové. Dobytok bol vtedy v teréne na pastve.

Posledný pozitívny nález na sneť slezinnú – Bacillus anthracis potvrdil Štátny veterinárny a potravinový ústav v Dolnom Kubíne v tomto regióne v júli 2010. Zozuľák uviedol, že ohniská tejto baktérie boli vtedy lokalizované v celkom inej časti juhozápadne od Stropkova, išlo o katastre obcí Soboš, Štefurov a Okrúhle.

Teraz sa antrax objavil severovýchodne od Stropkova. Pred dvoma rokmi sa predpokladalo, že antrax vyplavilo po záplavách na miestach, kde v minulosti zahrabávali uhynuté zvieratá.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať