Na festivale Barbakan premietnu kontroverznú snímku Liberace

Barbakan
Pozvánka na festival Barbakan Foto: Facebook

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Na medzinárodnom festivale Barbakan, ktorý sa uskutoční od 2. do 6. októbra v Banskej Bystrici, sa budú okrem osvedčených filmov premietať aj novinky. V sekcii Backstage si záujemcovia budú môcť pozrieť dokumentárne a hrané snímky zobrazujúce zákulisie hudobného priemyslu.

Návštevníci sa môžu tešiť na snímky The Doors – When You’re Strange (2009), Pátranie po Sugar Manovi (2012), Liberace (2013) a Revival (2013). Dejiskami projekcií budú kinosála Pamätník SNP, Cinemax Europa a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry.

Česká hudobná komédia Revival (2013) režisérky Alice Nellis rozpráva príbeh o štvorici bývalých muzikantov, ktorých rocková skupina Smoke sa za nejasných okolností v roku 1972 rozpadla. Teraz sa rozhodli pre jej veľkolepý comeback, pričom ich pohnútky k oživeniu kapely sú rôzne.

V hlavných úlohách rockerov vo výslužbe sa predstavili Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg. Okrem nich sa v snímke objavili aj Zuzana Bydžovská, Vojtech Dyk, Richard Genzer či Jana Hubinská.

Video: Trailer k filmu Revival

Ďalším filmom, ktorý si budú môcť pozrieť návštevníci Barbakanu, je biografická snímka Liberace (2013) o slávnom zabávačovi a pianistovi Valentinovi Liberacem. Hlavnú úlohu v kontroverznej snímke stvárnil Michael Douglas, zatiaľ čo jeho mladého milenca si zahral Matt Damon. Najnovšia snímka oceňovaného režiséra Stevena Soderbergha zaujala na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes, kde bojovala o Zlatú palmu.

Video: Trailer k filmu Liberace

V sekcii Backstage sa bude premietať aj prvý celovečerný dokumentárny film o hudobnej skupine The Doors. Snímku The Doors – When You’re Strange (2009) režíroval Tom DiCillo, ktorý zároveň napísal aj scenár. Film stavia na záberoch nakrútených v rokoch 1966 až 1971, teda od vzniku kapely až do smrti speváka Jima Morrisona. DiCillo nahliada do sveta slávy, drog a alkoholu, ktoré sú s kapelou spájané. Vedľa výstrelkov Jima Morrisona je to tiež príbeh ostatných členov kapely, ktorých dôraz na umeleckú slobodu a odmietanie kompromisov inšpiroval viaceré generácie.

Video: Trailer k filmu The Doors – When You’re Strange

Štvoricu spomínaných filmov uzatvára dokument Pátranie po Sugar Manovi (2012). Snímka švédskeho režiséra Malika Bendjelloua rozpráva neuveriteľný, ale pravdivý príbeh hudobníka Rodrigueza. Dvaja producenti objavili tohto pesničkára koncom 60. rokov v zadymenom, zapadnutom bare v Detroite. Boli očarení a presvedčení, že jeho piesne mu prinesú povesť najväčšieho hudobníka svojej generácie.

Dva albumy, ktoré nahral, však boli úplnými prepadákmi, a tak sa Rodriguez vytratil zo scény. Pirátska nahrávka sa však náhodou dostala do Juhoafrickej republiky, ktorú apartheid odrezal od zvyšku sveta a Rodriguez sa tam na nasledujúcich dvadsať rokov stal fenoménom slávnejším než The Rolling Stones. Snímka, ktorá získala Oscara v kategórii Najlepší dokumentárny film, sa vydáva po stopách dvoch fanúšikov, ktorí chceli zistiť, čo sa v skutočnosti stalo s ich hrdinom.

Video: Trailer k filmu Pátranie po Sugar Manovi

O hudobný program sa tento rok na festivale Barbakan postarajú anglická vokálna skupina The Boxettes, americké džezové zoskupenie Nat Osborn Band a slovenskí interpreti Plastic Swans, Emonoizboyz a AMO. Mená ďalších interpretov zverejnia organizátori v najbližších dňoch a týždňoch. Dejiskom medzinárodného podujatia budú tento rok okrem spomenutej Záhrady, kinosály Pamätníka SNP a Cinemaxu Europa aj Klub 77 a Stredoslovenská galéria.

Prvých sto permanentiek, ktoré budú oprávňovať svojich majiteľov k vstupu na všetky koncerty a filmové projekcie, sa bude predávať prostredníctvom webstránky www.predpredaj.sk za cenu 10 eur. Kúpiť sa budú dať len do 15. septembra a po tomto termíne sa budú lístky predávať už len na mieste.

Video: The Boxettes – Free

Agentúru SITA informoval PR manažér festivalu Ján Papač.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alice NellisBolek PolívkaMarián GeišbergMatt DamonMichael DouglasVojtěch Dyk