Na festivale inakosti dokumenty o Ondrejovi Nepelovi

Ondrej Nepela
Foto: wikipedia.org

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOIVNY) – Filmový festival inakosti uvedie v utorok 26. apríla dva dokumentárne filmy o živote legendárneho slovenského krasokorčuliara Ondreja Nepelu. Dokument Juraja Jakubiska Ondrej Nepela (1973) a snímku Českej televízie O čo tancoval Ondrej Nepela (2007) premietnu na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU o 19:00.

Filmový festival inakosti je prehliadkou filmov s gejskou a lesbickou tematikou. Na desiatom ročníku festivalu premietnu dokumenty zo života najlepšieho slovenského športovca 20. storočia. „S potešením som prijal správu o realizácii Filmového festivalu inakosti, ktorý je unikátnou prehliadkou a prezentáciou príbehov zo života ľudí s homosexuálnou orientáciou v rámci Slovenska a zároveň príspevkom k obhajobe ich základných ľudských práv a slobôd,“ vyjadril sa Daniel Krajcer, minister kultúry a cestovného ruchu.

Na Ondreja Nepelu, olympijského víťaza z roku 1972, si v dokumentoch spomínajú nielen jeho trénerka Hilda Múdra alebo Nepelov krasokorčuliarsky vzor Karol Divín, ale aj Jiří Hromada, Karol Polák, či režisér Juraj Jakubisko. Úspešný športovec zomrel nečakane v roku 1989 na komplikácie spojené s aidsom. Podľa tvorcov trojnásobný majster sveta túžil po slobodnom živote, v ktorom by mohol otvorene priznať aj svoju sexuálnu orientáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj JakubiskoOndrej Nepela