Na Filipínach a Taiwane vyčínal hrozivý supertajfún

Supertajfún Usagi
Búrka, ktorá smeruje k Hongkongu, vyvracala stromy a stĺpy elektrického vedenia a spôsobila rozsiahle povodne. Foto: SITA/AP

MANILA 21. septembra (WEBNOVINY) – Filipínami a Taiwanom sa v sobotu prehnal supertajfún Usagi, ktorý je zatiaľ najsilnejšou búrkou tohto roku.

Tajfún priniesol prudké dažde a silný vietor dosahujúci až 220 kilometrov za hodinu. Búrka, ktorá smeruje k Hongkongu, vyvracala stromy a stĺpy elektrického vedenia a spôsobila rozsiahle povodne.

Tajfún sa v noci prehnal súostrovím Batanes na severe Filipín a následne zasiahol Taiwan, kde pred ním evakuovali najmenej 2500 ľudí. Taiwanské úrady hlásia množstvo neprejazdných ciest a mostov a veľké oblasti bez elektrickej energie.

Obrazom: Filipínami a Taiwanom sa prehnal supertajfún Usagi

Vláda nasadila na boj so živlom vyše 1600 vojakov a ďalších 24 000 uviedla preventívne do pohotovosti. V celej krajine zrušili všetky lety a plavby trajektami, väčšina úradov a škôl zostala zatvorená. Pobrežná stráž uzavrela aj populárnu pláž Kenting, keďže pre vietor hrozia obrovské vlny.

Na príchod tajfúnu Usagi sa pripravuje aj Hongkong. Tamojšia letecká spoločnosť Cathay Pacific zrušila od nedele najmenej na dva dni všetky lety. V sobotu večer uzavrú aj hongkonský prístav, ktorý patrí k najväčším na svete. Meteorologický úrad vydal pred tajfúnom najvyššie možné varovanie, ktoré okrem Hongkongu platí aj v čínskych provinciách Kuang-tung, Fu-ťien a Če-ťiang. Úrady už evakuovali asi 4000 ľudí z pobrežných oblastí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom