Na Filipínach sa potkaním močom šíri smrteľná choroba

Potkan
Foto: Ilustračné foto wormsandgermsblog.com

MANILA 9. októbra (WEBNOVINY) – Najmenej šesť ľudí podľahlo bakteriálnej infekcii roznášanej potkanmi v regióne na severe Filipín, ktorý v septembri postihli rozsiahle záplavy.

Podľa údajov epidemiologického oddelenia ministerstva zdravotníctva sa v okolí mesta Olongapo nakazilo leptospirózou najmenej 132 osôb.

„Je to bakteriálna infekcia spôsobená potkaním močom v zaplavených mestských oblastiach,“ povedala Jessie Fantonová z ministerstva.

Dodala, že nemocnice v meste sú preplnené chorými. Ide podľa nej o vážnu formu spomínanej infekcie známu ako Weilsova choroba, ktorá sa môže končiť zlyhaním obličiek.

Oblasť v septembri zasiahli náhle povodne, rozsiahle záplavy a zosuvy bahna, ktoré si vyžiadali asi 30 mŕtvych. Nákaza sa šírila v stojacich záplavových vodách, ktorým boli ľudia vystavení. Prvé príznaky infekcie sa podobajú chrípke, čo mnohí ignorovali. Úrady preto očakávajú, že počet chorých ešte vzrastie, keďže inkubačná doba je až 30 dní. Epidémia leptospirózy postihla Filipíny aj v roku 2009. V okolí Manily sa vtedy nakazilo vyše 1000 ľudí a 89 chorobe podľahlo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom