Konferencia Tatra Summit hostí viac ako dvesto ľudí, lídri budú riešiť pokrízovú obnovu sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
GLOBSEC: Tatra Summit 2019
Vlajky s logom Globsec Tatra Summit. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš
  • aktualizované 8. októbra, 15:05

Na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa v piatok 8. októbra stretli na 10. ročníku konferencie Tatra Summit ekonomickí a politickí lídri. Tohtoročné témy odzrkadľujú dianie vo svete a Európe, hlavnou z nich je ale ekonomická obnova sveta v čase krízy.

Na konferencii sa zúčastňuje viac ako 250 ľudí. Trojdňový program odštartoval krátko po 13:00 v jednom z miestnych hotelov. Podľa viceprezidenta mimovládnej organizácie Globsec Milana Solára však pandémia ovplyvnila aj zoznam hostí, zo zahraničia ich prišlo oproti rokom pred začiatkom pandémie menej.

Celé podujatie je organizované v režime iba pre zaočkovaných. Každý z účastníkov zo Slovenska i zahraničia preto musel predložiť potvrdenie o tom, že je plne zaočkovaný, až následne mu bol umožnený vstup do priestorov konferencie.

Pretestovali aj personál vlaku či hotela

Podľa Solára sprevádzala prípravu konferencie neistota v súvislosti s vývojom pandémie. „Nevedeli sme, aká bude situácia v Popradskom okrese. Museli sme počítať s rôznymi alternatívami, mali sme aj krízový plán, pre prípad, že by bol Poprad čiernym regiónom,“ vysvetlil.

Nad rámec opatrení otestovali aj okolo štyristo ďalších ľudí, a to bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú zaočkovaní. „Išlo o podporný technický personál, teda všetci čašníci, kuchári aj recepčný personál v hoteli sú pretestovaní, nikto z nich nebol pozitívny,“ uviedol.

Otestovaný musel byť aj personál vlaku vrátane rušňovodiča, ktorý viezol účastníkov konferencie z Bratislavy do Štrby. Rovnako sa budú môcť nechať v prípade záujmu otestovať PCR testom v mobilnej očkovacej jednotke aj účastníci konferencie po odchode z nej.

Do cieľa ich doviezol elektrobus

Návštevníci sa zo Štrby previezli na Štrbské Pleso elektrobusom. Podľa ministra dopravy a výstavby Andreja Doležala chceli byť príkladom a prepraviť sa moderne a ekologicky.

„Pred rokom som na Globsecu dal slovo, že už nepôjdeme lietadlom. Prišlo mi to veľmi nepatričné, keď tu celý čas hovoríme o zelenej energii a emisiách, a z Bratislavy do Popradu ideme lietadlom. Vtedy som dal slovo, že so Železničnou spoločnosťou Slovensko zorganizujeme vlak a dnes sa to stalo skutočnosťou,“ povedal pre médiá po príchode do Tatier minister.

Práve o príprave železnice na mobilitu zajtrajška, jej rozvoji, bude slovenský minister dopravy hovoriť s ďalšími hosťami v sobotu dopoludnia, v druhý deň konferencie. Diskutovať o tom bude s viceprezidentkou Európskej investičnej banky Lilyanou Pavlovovou a Andreasom Klugescheidom zo spoločnosti BMW Group.

Zaoberať by sa podľa programu mali okrem iného aj otázkou, akým spôsobom môžu tvorcovia politík podporovať premeny priemyslu a nástup nových technológií, ktoré sú potrebné. V rámci neformálnych rokovaní však budú podľa Doležala hostia okrajovo hovoriť aj o dopade pandémie na cestovný ruch a jeho krízu.

Zúčastní sa aj Heger so Sulíkom

Medzi účastníkmi tohtoročnej konferencie sú hostia zo Slovenska, Európy aj Spojených štátov amerických. Medzi najvýznamnejšie mená patrí nový generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathias Cormann, ktorý prišiel na Slovensko vôbec po prvýkrát od svojho vymenovania.

Rovnako prišli do Tatier aj guvernéri centrálnych bánk Belgicka a Slovinska. Pozvanie prijala aj Beata Javorcik, hlavná ekonómka Európskej banky pre obnovu a rozvoj.

Domácu politickú scénu reprezentuje premiér Slovenskej republiky Eduard Heger, ministri Ivan Korčok, Andrej Doležal, Richard Sulík či Vladimír Lengvarský, aj ministerky Veronika Remišová a Mária Kolíková.

Zmeňme krízu na príležitosť

Hostia budú diskutovať aj o potrebe fiškálnej a menovej reformy či vplyve nemeckých volieb na Európu a náš región.

Podľa Solára sa budú spoločne zaoberať napríklad tým, akým spôsobom pandémia ovplyvnila hospodárstvo celého regiónu a ako ho postaviť opäť na nohy. „Budeme sa pozerať na plán obnovy, akým spôsobom môže vláda a korporátny sektor na tom spolupracovať, ako transformovať hospodárstvo Slovenska, regiónu, aby bolo viac digitálne a viac zelené,“ načrtol viceprezident mimovládnej organizácie Globsec.

„Tatra Summit vznikol pred desiatimi rokmi ako reakcia na finančnú a ekonomickú krízu a potrebu prepojiť európsku diskusiu s tou slovenskou, ktorá vtedy takmer neexistovala. Dnes čelíme opäť globálnej kríze a potrebujeme európske riešenia,“ uviedol prezident a zakladateľ organizácie GLOBSEC Róbert Vass.

Slovensko a Európa musí podľa jeho slov zmeniť súčasnú krízu na príležitosť a obnoviť ekonomický rast na nových základoch. „Na zvládnutie tak veľkej výzvy potrebujeme nielen regionálnu spoluprácu, ale aj spoluprácu medzi súkromným a verejným sektorom. Tatra Summit vytvára práve takúto platformu,“ skonštatoval Vass.

Tradícia organizovania Tatra Summitu siaha do roku 2011, odvtedy na Slovensko zavítali mnohé známe mená, ako napríklad Kristalina Georgieva, Margrethe Vestager, Olaf Scholz, Donald Tusk, José Ángel Gurría, Wolfgang Schäuble a mnoho ďalších. Strategickými partnermi tohtoročného Tatra Summitu je Ministerstvo financií SR a Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej DoležalEduard HegerIvan KorčokMária KolíkováRichard SulíkRóbert VassVeronika RemišováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Globsec