Na Harabina štát nemá žiadne páky, myslia si sulíkovci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Sobranciach volia šéfa súdnej rady, Harabin dostal petíciu
V blízkosti slovenskej východnej hranice s Ukrajinou, v kultúrnom dome v Sobranciach, sa v pondelok zišiel najvyšší orgán súdnictva – Súdna rada SR. Jej členovia volia nového šéfa Najvyššieho súdu SR. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Opozičná SaS nie je prekvapená tým, že sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin so svojimi ľuďmi v trestnom senáte púšťa na slobodu expolicajtov obžalovaných z korupcie, odvolávajúc sa na „obskúrny“ argument, že inšpekcia ministerstva vnútra je nezákonný orgán. Štefan Harabin je podľa liberálov dobre známa persóna a o jej neblahom vplyve na justíciu a právne povedomie v krajine sa popísali veľké plochy papiera.

„Sme však rozhorčení a znechutení z toho, že v štáte neexistuje reálna sila, ktorá by tento rozklad, túto justičnú svojvôľu zastavila. Vláda sa od začiatku volebného obdobia odvážila pustiť len do minimálnych zmien v justícii, ktoré bohužiaľ neodstraňujú najväčšiu pliagu slovenského súdnictva. A tou je absencia morálneho konania mnohých sudcov,“ povedal predseda SaS Richard Sulík.

SaS vidí očistu súdnictva ako prioritu

Liberáli sú presvedčení, že za kritický rozsah takzvanej harabinizácie súdnictva sú zodpovedné vlády, najmä tie Mečiarove a Ficove. „Preto skutočné riešenie sa nachádza v ochote politických strán prijať také zmeny v zákonoch, vrátane ústavy, ktoré vytvoria účinné mechanizmy na vyzliekanie skorumpovaných a amorálnych sudcov z talárov bez toho, aby bola dotknutá nezávislosť súdnej moci ako kľúčovej súčasti právneho štátu a spravodlivosti,“ vysvetlil tímlíder SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik.

Očistu súdnictva považuje SaS za dôležitú tému budúcoročných volieb. „Veríme, že z nich vyjde vláda, ktorá bude mať dostatok politickej sily, aby zmeny presadila,“ uzavrel Sulík.

Senát na čele so Štefanom Harabinom má za sebou tri medializované prípady. V jednom prípade spochybnil inšpekciu ministerstva vnútra a oslobodil policajta obvineného z korupcie. V druhom prípade pustil na slobodu recidivistu odsúdeného za sexuálne obťažovanie, lebo spochybnil zákonnosť sudcu, ktorý ho súdil.

Sudca bol v Čechách odsúdený pre alkohol za volantom, na Slovensku išlo vtedy iba o priestupok. Podľa Harabinovho senátu mal byť sudca aj tak vyzlečený z talára. Senát pod vedením Juraja Klimenta neskôr v inom prípade vyriekol presne opačný názor na obe veci.

V treťom prípade Harabinov senát oslobodil spod obžaloby expolicajta obvineného z brania úplatku. Podľa predsedu senátu Harabina zákon jasne hovorí, že inšpekcia ministerstva vnútra neexistuje, existuje len inšpekcia Policajného zboru.

Inšpekcia ministerstva vnútra existuje

„Úrad inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR je oprávnený orgán na trestné stíhanie príslušníkov Policajného zboru,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva, ktoré poskytlo agentúre SITA. Inšpekcia je podľa ministerstva jednou zo zložiek Policajného zboru, čo je vyšpecifikované v zákone o Policajnom zbore. Je priamo podriadená ministrovi vnútra SR, aby bola zaručená jej nezávislosť od ostatných štruktúr Policajného zboru.

„Úrad inšpekčnej služby sekcie kontroly a inšpekčnej služby MV SR je službou Policajného zboru, úrad bol vytvorený ministrom vnútra SR na základe zmocnenia a

je zložený z príslušníkov Policajného zboru. Tí sa pri výkone štátnej služby podieľajú na plnení úloh Policajného zboru,“ uvádza sa v stanovisku.

Podľa rezortu vnútra má minister zákonné kompetencie nielen kreovať, ale aj priamo riadiť útvary Policajného zboru, to znamená, že úrad inšpekčnej služby síce nie je súčasťou Prezídia Policajného zboru, to však nemení nič na fakte, že je súčasťou Policajného zboru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz BaránikRichard SulíkŠtefan Harabin
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita