Na havajskom ostrove vybuchla sopka, lávové fontány vytryskujú do výšky desiatok metrov

Hawaii Volcano Earthquake
Výbuch sopky na Havaji 3. mája 2018 Foto: SITA/AP

HONOLULU 4. mája (WebNoviny.sk) – Na havajskom Veľkom ostrove vo štvrtok vybuchla sopka Kilauea. V dôsledku erupcie, pri ktorej vulkán chrlí lávu do výšky niekoľkých desiatok metrov, úrady nariadili povinnú evakuáciu domov v okolí.

Náznaky erupcie

Predstavitelia okresu Havaj informovali, že v obci Leilani Estates nachádzajúcej sa blízko mesta Pahoa vychádza z praskliny v zemi para a láva. Podľa miestneho obyvateľa Ikaiku Marza, ktorý komunikoval s denníkom Honolulu Star-Advertiser, sa láva rozšírila za jedným z tamojších domov na ploche veľkej približne 183 metrov. Ako tiež uviedol, lávové fontány vytryskujú do výšky 46 metrov.

Okresní, štátni aj federálni predstavitelia varovali tamojších obyvateľov pred evakuáciou počas celého týždňa, keď sa začali objavovať náznaky možnej erupcie. V Leilani Estates, ktorá má okolo 1 500 obyvateľov a podľa vedcov jej hrozí najväčšie riziko, nariadili úrady úplnú evakuáciu. Neďaleké komunitné centrá otvorili ako prístrešky pre ľudí, ktorých postihol živel.

Predchádzali zemetrasenia

Erupcii predchádzala séria zemetrasení v obvode Puna. V dôsledku neustálej seizmickej aktivity úrady podľa agentúry AP zatvorili neďalekú školu, pričom otrasy tiež spôsobili popraskanie niektorých ciest.

Zemetrasenia vyvolal pondelňajší kolaps dna krátera Puu Oo, ktorý tiež vyvolal prúdenie lávy do nových podzemných komôr. Kolaps spôsobil posun magmy o 16 kilometrov dolu svahom smerom k obývanému juhovýchodnému pobrežiu. Úrad civilnej ochrany okresu Havaj oblasť uzavrel pre turistov už v utorok a spoločnostiam poskytujúcim súkromné prehliadky zakázal vodiť tam ľudí.

Väčšina aktivity sopky Kilauea bola doteraz neexplozívna. Pri erupcii v roku 1924 ale vystrelila do vzduchu popol a deväť ton hornín, čo viedlo k smrti jedného človeka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom