Na hokejových MS v Nemecku tradičný model

Bez názvu
Foto: SITA/AP

KOLÍN 3. mája (WEBNOVINY) – Na nadchádzajúcom svetovom šampionáte v nemeckých mestách Kolín nad Rýnom, Mannheim a Gelsenkirchen (7. – 23. mája) sa predstaví 16 najlepších hokejových tímov sveta, ktoré budú v prvej fáze MS v štyroch štvorčlenných skupinách bojovať tradične systémom každý s každým o dvanásť miesteniek do dvoch šesťčlenných kvalifikačných, resp. osemfinálových skupín. V ďalšej fáze turnaja postúpia z dvoch osemfinálových skupín najlepší štyria do vyraďovacej časti. Tá sa rovnako ako na posledných desiatich šampionátoch bude hrať od štvrťfinále až po finálový duel na jeden víťazný zápas. Oproti vlaňajšku nenastala žiadna zmena, vo štvrťfinále proti sebe nastúpia tímy krížovým spôsobom z iných skupín.

Mužstvá, ktoré skončia na posledných priečkach v základných skupinách, budú hrať o záchranu. Tímy sa stretnú vzájomne každý s každým a nebude sa hrať play-out ako vlani. Do I. divízie vypadnú družstvá na 15. a 16. mieste, Slovensko ako jediný účastník nemôže zostúpiť, lebo hostí šampionát elitnej kategórie na budúci rok.

Všetky zúčastnené mužstvá musia do začiatku zasadnutia prvého direktoriátu turnaja nahlásiť základné súpisky s menami minimálne 15 hráčov a dvoch brankárov. Všetci títo hokejisti už musia byť fyzicky prítomní v dejisku turnaja. Najneskôr dve hodiny pred každým stretnutím na MS môžu mužstvá dopĺňať súpisky o nových hokejistov, až kým nedosiahnu finálnu kvótu 20 hráčov a 3 brankárov. Tímy budú môcť pripísať pred zápasmi v kvalifikačných, resp. osemfinálových skupinách ďalších dvoch nových hráčov. Tréneri budú mať k dispozícii od druhej časti šampionátu maximálne 22 hokejistov do poľa a troch brankárov. Do každého duelu však môžu zasiahnuť len dvadsiati hráči a dvaja brankári.

Ak po skončení súbojov v skupinách budú mať dve alebo viacero družstiev rovnaký počet bodov, o vyššie postavenom tíme rozhodne výsledok ich vzájomného zápasu. Ak nerozhodne ani toto kritérium, následne sa berie do úvahy rozdiel gólov, potom vyšší počet strelených gólov zo vzájomných duelov, vyšší počet strelených gólov a ako posledné kritérium by bol dodatočný rozstrel.

Za víťazstvo v riadnom hracom čase sa budú v skupinovej fáze prideľovať tri body. Ak sa stretnutie skončí po 60 minútach remízou, mužstvá si rozdelia po bode a v päťminútovom predĺžení či samostatných nájazdoch budú bojovať o ďalší bod. Prípadné predĺženia vo vyraďovacej časti budú trvať vo štvrťfinále, semifinále a v zápase o bronz 10 minút, vo finále 20 minút. Mužstvo, ktoré v nadstavenom čase dosiahne gól, duel vyhráva. V predĺžení nastúpia na oboch stranách štyria hráči v poli. Ak sa ani v predĺžení nerozhodne, nasledujú samostatné nájazdy. Každý tím musí vybrať troch hráčov. Ak víťaz nebude známy po prvej sérii nájazdov, pokračuje sa ďalej až do rozhodnutia.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom