Na Ikariáde ocenili najúspešnejších autorov za rok 2010

Bez názvu
Gabriela Belopotocká, Andreas Kalfus a Valéria Malíková krájajú tortu na Ikariáde 2010 Foto: Ikar

Vydavateľstvo Ikar sa na slovenskom knižnom trhu objavilo v roku 1990 a za ten čas stihlo vydať už vyše 3300 titulov domácich i zahraničných autorov. Slávnostný večer sa niesol v znamení prijímania a odovzdávania energie, ako aj v znamení prijímania ocenení a odovzdávania slov vďaky. Tými nešetrili nielen ocenení autori, ale ani pracovníci Ikaru. „Úspech, ktorý Ikar za 20 rokov dosiahol, je úspech vás všetkých, ktorí ste nás doprevádzali,“ povedala na úvod členka predstavenstva vydavateľstva Ikar Gabriela Belopotocká.

Bez názvu
Foto: Ikar

Ocenení autori si v rukách odnášali originálne plastiky detí šťasteny z dielne výtvarníčky Márie Banášovej. Zlatú knihu za rok 2010 v kategórii próza získal román Zdochnuté srdce od autora, ktorý si želal zostať v anonymite a podpisuje sa pseudonymom Eli Elias. Sošku z rúk členky predstavenstva Ikaru Gabriely Belopotockej a predsedu predstavenstva spoločnosti Ikar Andreasa Kalfusa si za autora prevzala Silvia Panáková, producentka pripravovaného filmu s rovnomenným názvom. Ten by sa mal začať nakrúcať v priebehu budúceho roka. „Práve sme vo vývoji a usilovne chystáme scenár.“ Na zvedavú otázku moderátorky večera Karin Haydu, či sa pod pseudonymom Eli Elias skrýva muž alebo žena, odpovedala producentka slovami: „Ona by rada zostala v utajení.“

V kategórii poézia získal cenu Zlatá kniha 2010 slovenský básnik a textár Kamil Peteraj za zbierku Čo sa šeptá dievčatám. V blízkej budúcnosti však ďalšiu zbierku básní nechystá. „Nie je nič horšie ako kombinácia starý básnik a mladé básne,“ povedal 65-ročný autor, ktorý vydavateľstvo Ikar označil za lokomotívu knižnej kultúry. V roku 2007 bola jeho posledná zbierka básní Čo sa šeptá dievčatám ocenená Zlatým perom a autor prezradil tajomstvo úspechu skryté v jej veršoch: „Každej sa šepká niečo iné. Hlavne im treba šepkať to, čo chcú počuť – v tom je to umenie.“

Bez názvu
Foto: Ikar

Zlatú knihu v kategórii Osobnosti radia si za knihu Ženy, nebláznite! Vek je len číslo odniesla Emma Tekelyová, ktorú Gabriela Belopotocká objavila pred dvanástimi rokmi. „Ukázala na mňa prstom a povedala mi – ty napíšeš knihu. Ona vôbec nevedela, že keď som mala 16, tak som vyhrala literárnu súťaž a že možno mám literárne črevo. Jednoducho to má od niekoho dané – je mág a my ju za to milujeme,“ dodala ocenená autorka.

Druhá Zlatá kniha v tejto kategórii patrí titulu Pečieme s Teleránom, ktorý zostavila Adriana Poláková a podieľali sa na ňom aj moderátorky Jana Hospodárová a Lenka Šoóšová. Trojica piekla šestnásť týždňov v rannej televíznej relácii koláče podľa receptov od divákov, z ktorých zostavili knihu. „Keď som prišla za Gabikou s myšlienkou, že chceme napiecť a vydať knihu, povedala – samozrejme, knihy o varení sa predávajú najlepšie – a dôkazom je, že sme získali toto ocenenie,“ povedala Andrea Poláková, ktorá miluje pečenie a prostredníctvom kuchárskej knihy chcela všetkým dokázať, že zvŕtanie sa v kuchyni je skutočne jednoduché.

Bez názvu
Foto: Ikar

Doteraz najúspešnejšou autorkou v histórii vydavateľstva sa stala Táňa Keleová – Vasilková, ktorá si k svojim doterajším oceneniam – 16 Zlatým a 18 Platinovým knihám – po štvrtkovom večeri odniesla ďalšie dve platinové sošky za romány SľubKlamstvá. Ocenenie Platinová kniha získava autor, ktorého dielo dosiahlo predaj 25-tisíc výtlačkov.

Úspešná autorka románov pre ženy spolupracuje s Ikarom už 11 rokov a za ten čas v ňom vydala 20 kníh. Keď sa dozvedela, že na Slovensku predala viac kníh ako britská autorka čarodejníckych príbehov o Harrym Potterovi J.K. Rowling, bol to pre ňu šok. Pri preberaní ocenenia prezradila, že vydávať knihy v Ikare bol jej sen, ktorý sa trucovito snažila splniť. „Som veľmi šťastná nielen preto, že sa moje knihy čítajú a robia ľuďom radosť, ale aj preto, že som v Gabike získala veľmi dobrú priateľku,“ dodala bývalá redaktorka, ktorá sa na dráhu písania príbehov vydala pred šestnástimi rokmi.

Bez názvu
Foto: Ikar

Okrem komerčných cien udeľuje vydavateľstvo Ikar od roku 2004 aj Cenu literárnej kritiky Zlaté pero. Tentokrát si ju odniesol Juraj Šebo za titul Budovateľské 50. roky. „Kniha Budovateľské 50. roky je dielom, ktoré šírkou i hĺbkou záberu, bohatosťou faktov a osobnou zainteresovanosťou autora prekračuje bežné rámce literatúry faktu a stáva sa živým svedectvom o živote celej povojnovej generácie,“ odôvodnila svoj výber porota v zložení Alexander Halvoník, Jozef Bžoch a Igor Hochel. Dielo Juraja Šeba bolo vybrané spomedzi 21 posudzovaných titulov a autor prezradil, že je šťastný, že sa mu podarilo nastúpiť do pomyselného vlaku, v ktorom Ikar predstavuje hybnú silu lokomotívy.

Na slávnostnom večeri si riaditeľka Ikaru Valéria Malíková i členka predstavenstva Gabriela Belopotocká uctili pamiatku nedávno zosnulej Edity Sipeky, ktorej knihu Vysoká škola chudnutia označili za najpredávanejšiu knihu slovenského autora. „Edita bola vždy plná energie. Tak, ako chceme, aby bol aj tento večer,“ povedala Valéria Malíková o cvičiteľke a autorke, ktorá mala v pláne pre Ikar napísať ďalšiu knihu.

Počas svojej 20- ročnej existencie sa vydavateľstvu Ikar podarilo predať 21 miliónov výtlačkov kníh. Jubilejné oslavy plné energie i dojatia pokračovali v sprievode kvarteta Radovana Tarišku a operného spevu sopranistky Ľubice Rybárskej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karin Haydu