Na ISS nainštalovali špeciálny nafukovací modul BEAM

Na ISS nainštalovali špeciálny nafukovací modul BEAM
BEAM je prototyp ubytovacieho zariadenia, ktoré by mohlo v budúcnosti slúžiť pri budovaní vesmírnych laboratórií či počas letu ľudskej posádky na Mesiac. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. mája (WebNoviny.sk) – Na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) sa na druhý pokus podarilo nainštalovať špeciálny nafukovací modul Bigelow Expandable Activity Module (BEAM). Ako uviedli zástupcovia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), nafukovanie experimentálnej časti stanice trvalo sedem hodín.

Prvú štvrtkovú inštaláciu museli pre technické problémy zastaviť. Podľa expertov, ťažkosti spôsobila pravdepodobne skutočnosť, že modul bol pred cestou do vesmíru dlho pevne zbalený, a preto sa nedokázal otvoriť. Pomohlo až zníženie tlaku v ňom.

Astronautovi Jeffreymu Williamsovi sa napokon v sobotu podarilo BEAM nafúknuť, pričom sa modul roztiahol do dĺžky štyroch metrov a vytvoril priestor s objemom 16 kubických metrov. Najbližší týždeň budú riadiaci pracovníci sledovať, či z modulu neuniká vzduch. Až potom budú môcť astronauti do modulu vstúpiť.

BEAM je prototyp ubytovacieho zariadenia, ktoré by mohlo v budúcnosti slúžiť pri budovaní vesmírnych laboratórií či počas letu ľudskej posádky na Mesiac. BEAM na ISS priviezli minulý mesiac a pripevnili na modul Tranquility. Najbližšie dva roky plánujú testovať jeho integritu a či dokáže udržať podmienky pre život ako súčasné kovové moduly. Samotní astronauti na ISS ho počas tohto obdobia nebudú aktívne používať. Na projekte spolupracuje americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) s podnikateľom Robertom Bigelowom, ktorý moduly plánuje používať pri vesmírnej turistike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ISS Medzinárodná vesmírna stanica