Na juhu Iraku sa chystajú popraviť Saddáma Husajna

Karbala, Irak
Posvätný chrám imáma Abbása v Karbale 19. júla 2011. Foto: Ilustračné foto SITA/AP

KARBALÁ 19. júla (WEBNOVINY) – Súd v juhoirackom meste Karbalá v utorok udelil trest smrti vodcovi jednej z miestnych buniek extrémistickej siete al-Kájda, ktorý sa zhodou okolností volá rovnako ako zosadený diktátor Saddám Husajn.

Informoval o tom predseda tamojšej provinčnej rady Muhammad Hamíd al-Músaví, podľa ktorého odsúdeného popravia rovnakým spôsobom ako jeho známejšieho menovca, teda obesením.

Saddáma Husajna z dediny Chanafsá ležiacej 30 kilometrov severne od Karbaly zatkli v polovici apríla a súd ho následne usvedčil z bombových útokov na pútnikov prichádzajúcich do provinčnej metropoly, ktorú šiitskí moslimovia považujú za jedno z najposvätnejších miest.

Dlhoročného irackého prezidenta Saddáma Husajna v roku 2006 odsúdil na smrť Iracký špeciálny tribunál, ktorý ho uznal vinným zo zločinov proti ľudskosti v podobe masakry z roku 1982, keď nechal v meste Dudžail zavraždiť takmer 150 miestnych šiitov. Rozsudok vykonali 30. decembra 2006 na iracko-americkej vojenskej základni Camp Justice nachádzajúcej sa na severovýchodnom predmestí Bagdadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Saddám Husajn