Na Kajmanoch nasadia proti zike modifikované komáre

Komár Aedes aegypti
Predpokladaný prenášaš vírusu Zika komár Aedes aegypti. Foto: SITA/AP

Miami 5. mája (WebNoviny.sk) – Vedci nasadia na Kajmaních ostrovoch geneticky modifikované komáre s cieľom regulovať druh hmyzu, ktorý šíri vírus zika, horúčku dengue a iné choroby. Informovala o tom dnes agentúra AP.

Britská biotechnologická spoločnosť Oxitec začne s touto akciou na ostrove Veľký Kajman v júni, pričom do prírody hodlá vypustiť týždenne státisíce modifikovaných samčích komárov, ktoré však na človeka neútočia.

Podľa vedcov sa tieto komáre spária so samičkami a vytvoria potomstvo, ktoré zahynie skôr, ako dosiahne dospelosť. Firma už otestovala tento experiment pred určitým časom v Brazílii a Paname.

Vírus zika sa spája s autoimunitnou chorobou Guillainov-Barrého syndróm, ktorá napáda periférne nervy mimo mozgu a miechy a spôsobuje dočasné ochrnutie, ako aj s akútnou roztrúsenou encefalomyelitídou (ADEM) napádajúcou mozog a miechu.

Tento vírus afrického pôvodu, ktorý momentálne sužuje Latinskú Ameriku a karibskú oblasť, je osobitne nebezpečný pre tehotné ženy, pretože ohrozuje plod a spôsobuje jeho degeneratívne zmeny vrátane mikrocefálie.

Kajmanie ostrovy sú zámorským územím Spojeného kráľovstva v západnej časti Karibského mora. Nachádzajú sa približne 160 kilometrov južne od Kuby. Tvoria ich ostrovy Veľký Kajman, Malý Kajman a Cayman Brac.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom