Na katedrálu na Filipínach údajne zaútočili manželia, ktorí absolvovali deradikalizačný program

Filipíny, explózia
Zničený interiér rímsko-katolíckej katedrály po dvoch explóziách v hlavnom meste Jolo, provincia Sulu, Filipíny, 27. január 2019. Foto: SITA/AP

Krvavý samovražedný útok, ktorý si v januári v katedrále na juhu Filipín vyžiadal približne 20 obetí na životoch, uskutočnili pravdepodobne manželia z Indonézie, ktorí absolvovali vládny program zameraný na deradikalizáciu. Oznámila to indonézska polícia.

Členovia zakázanej extrémistickej organizácie

Policajný hovorca Dedi Prasetyo na utorkovej tlačovej konferencii uviedol, že v júni v provincii Východný Kalimantan zatkli islamského militanta.

Ten sa priznal, že na uskutočnenie útoku na Filipínach naverboval muža menom Rullie Rian Zeke a jeho ženu Ulfah Handayani.

Zatknutý militant, identifikovaný iba ako Yoga, bol spolu s manželským párom členom zakázanej extrémistickej organizácie Jemaah Anshorut Daulah, ktorá má podľa polície väzby na Islamský štát (IS). Yoga bol v kontakte s militantmi IS v Afganistane.

Absolvovali deradikalizačný program

Zeke so ženou sa predtým neúspešne pokúšali aj s deťmi dostať do Sýrie a následne doma absolvovali deradikalizačný program, po ktorom ich prepustili.

Útok, pri ktorom zasiahli katedrálu Panny Márie Karmelskej dve explózie, sa odohral v meste Jolo v provincii Sulu. Podľa polície pri ňom zomrelo najmenej 15 civilistov a päť vojakov.

Zranenia utrpelo vyše sto ľudí. K útoku sa prihlásil IS, ktorý na sociálnych sieťach uviedol, že ho vykonali dvaja samovražední atentátnici.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Islamský štát