Na konferencii biskupov v Bratislave je aj Bezákov 'kat'

Quelletova omša
Kardinál Marc Quellet, prefekt Kongregácie pre biskupov (Svätá stolica), celebruje svätú omšu v Dóme sv. Martina pri príležitosti plenárneho zhromaždenia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE). Bratislava, 3. október 2013. Foto: SITA/Ján Slovák
BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – O odvolanom trnavskom arcibiskupovi Róbertovi Bezákovi sa vo štvrtok na tlačovej besede na začiatku rokovania predsedov európskych biskupských konferencií nehovorilo, napriek tomu, že otázka odznela.

Ako povedal predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) maďarský kardinál Péter Erdö, pre biskupov je dôležitá Svätá stolica.

V ročenke, ktorú vydáva, vidí reprezentantov miestnej cirkvi. Pripomenul, že všetci biskupi sú v spoločenstve so Svätým Otcom.

Ďalej biskupi odpovedali len na otázky, ktoré sa týkali ich rokovania.

Medzi biskupmi, ktorí prišli na Slovensko, je aj prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Quellet, ktorý má na starosti stanoviská k menovaniu a odvolávaniu biskupov, pripravoval teda podklady aj v prípade odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka.

Jeho návšteva nemá podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika s týmto prípadom žiaden súvis. Prefekt kongregácie pre biskupov sa každoročne zúčastňuje na zasadaní CCEE. Kardinál Marc Quellet bude večer v Dóme svätého Martina celebrovať svätú omšu. Pred chrám sa chystajú aj podporovatelia Bezáka. Pápež Benedikt XVI. odvolal z úradu arcibiskupa Roberta Bezáka 2. júla 2012.

Obrazom: Kardinál, ktorý stál za odvolaním Bezáka celebroval omšu v Bratislave

Biskupi sa venujú presnej téme

Pred bratislavskú katedrálu prišli Bezákoví priaznivci

Vyše stovka priaznivcov bývalého trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka sa zišla pred vchodom do Katedrály sv. Martina v Bratislave.

V nej sa o 19:00 začala bohoslužba, ktorú celebruje prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Quellet, ktorý má na starosti stanoviská k menovaniu a odvolávaniu biskupov, teda pripravoval podklady aj v prípade odvolania arcibiskupa Bezáka.

Ľudia stáli pred začiatkom omše pred chrámom so sviečkami v rukách a modlili sa.

Na transparentoch mali heslá ako Navždy náš arcibiskup, Bohu vďaka za Bezáka a tiež citát z Knihy proroka Daniela „Obnovte súd, pretože falošne svedčili proti nemu“, ktorý bol tiež v taliančine. Väčšina duchovenstva vošla do chrámu okolo podporovateľov Bezáka.

Kardinál Quellet je pripravený stretnúť sa s Bezákom

Prefekt Kongregácie pre biskupov kardinál Marc Quellet, ktorý pripravoval podklady v prípade odvolania trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, je pripravený sa s ním kedykoľvek stretnúť.

„Ak prejaví záujem, som pripravený sa s ním v Ríme stretnúť,“ povedal kardinál pre Tlačovú kanceláriu Konferencie biskupov Slovenska.

Podľa neho Svätý Otec rozhodol po veľmi dôkladnom, osobnom oboznámení sa s týmto prípadom.

„Chcem sa úprimne poďakovať členom Konferencie biskupov Slovenska za jednotu a vernosť Svätému Otcovi aj v takejto bolestivej situácii. Rovnako chcem úprimne poďakovať všetkým veriacim za postoj vernosti a dôvery voči Svätému Otcovi i svojim duchovným pastierom. Sprevádzajme Róberta Bezáka svojou modlitbou,“ povedal v rozhovore Quellet.

Hlavnou témou rokovania Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), ktorej členovia sa vo štvrtok zišli v Bratislave, je Boh a štát, Európa medzi laicitou a laicizmom.

Ako povedal predseda CCEE maďarský kardinál Péter Erdö, biskupi sa každý rok venujú presnej téme.

Tohtoročnú si vybrali, pretože sa veľa hovorí o neutralite štátu, oddelení medzi cirkvou a štátom. Podľa neho môže byť spravodlivé alebo nepriateľské oddelenie cirkvi od štátu.

„Túto tému sme vybrali, pretože sme chceli vedieť, či je v štátoch rešpektovaný princíp náboženskej slobody, ktorý je medzinárodne uznaný a je zapísaný v zozname ľudských práv. Vidíme tendenciu inak definovať toto právo a obmedziť ho,“ vyhlásil kardinál.

Cirkev si podľa neho cení, že môže žiť slobodne zdravú laicitu v štáte. Biskupi sa preto snažia zhromaždiť skúsenosti. Podľa kardinála si musia premyslieť, čo znamená spravodlivá inštitucionálna neutralita.

Pripomenul, že všetky krajiny východného bloku majú skúsenosť chýbajúcej slobody. „Po politickej zmene prišli momenty radosti a oslobodenia. Cirkev sa musí naučiť reagovať na to a naučiť sa žiť spolu s inými názormi. Musíme sa naučiť jasne vyjadrovať pre dobro spoločnosti,“ zdôraznil s tým, že právo jedného nemôže rušiť právo druhého. Je potrebný vzájomný rešpekt.

Neutralita však podľa maďarského kardinála neznamená neutralitu k všetkým hodnotám. V spoločnosti musí byť zhoda na určitom minime. „Katolíci veria v ľudskú prirodzenosť a to, že väčšina ľudí dokáže definovať spoločné hodnoty života,“ uviedol. Podľa neho ani štát nemôže byť neutrálny k základným hodnotám, ktoré ovplyvňujú spolužitie v štáte. V Európe vidí Erdö negatívne tendencie, ktoré sa snažia prezentovať všetky náboženstvá ako škodiace životu. To nie je podľa neho správne.

Mladí majú osobitné miesto

Podpredseda CCEE a poľský arcibiskup Józef Michalik hovoril o potrebe novej evanjelizácie, ktorá nie je novou témou. Pripomenul, že už pápež Ján Pavol II. ju naznačoval na prvej ceste v Poľsku v roku 1979. „Evanjelium je to isté, ale určité témy a spôsob prezentovania si vyžaduje hlbšie prežívanie. Osobitné miesto dnes patrí mladým ľuďom,“ povedal s tým, že CCCE sa snaží zhromažďovať na internete správy, ktoré sa týkajú mladých v celej Európe. „Mladí sa stávajú kľúčovým slovom pre cirkev,“ vyhlásil.

Kbs
Foto: SITA/Ján Slovák

Podľa neho mladí majú záujem o cirkev a tiež o evanjelium. „Snažíme sa ich záujem prehlbovať. Uvedomujeme si, že mladí sú budúcnosťou spoločnosti, preto v nich vzbudzujeme a prehlbujeme vieru,“ povedal.

Cirkev chce podľa poľského arcibiskupa ponúknuť ľuďom to, čo vie, rešpektujúc antropológiu človeka, aby ľudia mali smäd po Bohu, hodnotách, kráse. „Z praktického hľadiska sa snažíme mať dôveru v ľudí. Preto pomáhame aktivitám laikov, ktorí sa snažia zobrať cirkev do rúk, aby sa za cirkev cítili zodpovední,“ konštatoval.

Zároveň upozornil, že v Európe sa ničí manželstvo a ľudia zostávajú prázdni. Vytráca sa zmysel života. „Istá vernosť tradičným hodnotám má veľký význam. Má svoju cenu byť verným tradičným hodnotám,“ vyhlásil.

Bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský pozval európskych biskupov na Slovensko pri príležitosti 1150. výročia príchodu svätých Cyrila a Metoda na Slovensko. „Budú spoznávať našu krajinu, život cirkvi u nás. V piatok osobitným zverením do ochrany svätých Cyrilovi a Metodovi sa budeme modliť za celú Európu,“ povedal.

Veľkou úlohou cirkvi na Slovensku je indentifikovať nesprávne javy. „Učíme sa spoznať negatívne javy, ktoré postihujú vzťah cirkvi a štátu v Európe,“ povedal. Dôležitá je pre slovenskú cirkev práca s mladými, ktorými predostierame princípy a východiská pre ich život. „Morálne princípy sa dotýkajú všetkých, bez ohľadu ku ktorej štruktúre patria. Chceme pomôcť, aby ľudia nezabúdali na morálne princípy. Chceme vychovávať mentalitu medzi tým, čo je právne dovoleným a mravným konaním,“ dodal.

Stretnutie CCEE v Bratislave

CCEE je celoeurópska organizácia, ktorá združuje predsedov 33 biskupských konferencií v Európe, a tiež arcibiskupov Luxemburska, Monackého kniežatstva a Cypru maronitov, spolu s mukačevským eparchom Ukrajiny a moldavským biskupom z Kišiňova.

Počas štyroch dní budú vysokí predstavitelia Katolíckej cirkvi v Európe za pomoci expertov diskutovať o sociálnych a duchovných aspektoch výziev, ktoré stoja pred dnešnou Európou. Centrálnou témou stretnutia v Bratislave bude priestor, ktorý je daný k dispozícii náboženstvu, a teda aj úloha Cirkvi v spoločnosti európskych krajín, ktoré sa pohybujú medzi laicitou a laicizmom.

Tému uvedie slovenská profesorka histórie Emília Hrabovec. Jej úlohou je predstaviť výsledky prieskumu, ktorý uskutočnila v rámci jednotlivých biskupských konferencií. Biskupi sa potom budú zaoberať aj ďalšími témami, ako sú evanjelizácia sekularizovaného sveta, výhrada vo svedomí a činnosť Európskej únie a Rady Európy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe arcibiskup Róbert BezákBenedikt XVI.Ján Pavol II.Pápež Benedikt XVI.pápež Ján Pavol II.Róbert BezákStanislav Zvolenský
Firmy a inštitúcie KBS Konferencia biskupov Slovenska