Na košickom letisku núdzovo pristála maďarská stíhačka

Gripen
Maďarská vojenská stíhačka je stále na košickom letisku. Foto: SITA/AP

KOŠICE/BRATISLAVA 21. marca (WEBNOVINY) – Na košickom civilnom letisku stále parkuje maďarské vojenské lietadlo – stíhačka Gripen, ktorá núdzovo pristála v piatok 20. marca popoludní pre poruchu. Ako v sobotu pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková, veliteľ slovenských vzdušných síl ponúkol pomoc, no maďarská strana ju nepotrebovala.

Stíhačka neobmedzuje prevádzku letiska

Kedy prídu maďarskí alebo švédski technici odstrániť poruchu, nevedel povedať ani šéf marketingu košického letiska Juraj Tóth. Maďarská strana o tom zatiaľ košické letisko neinformovala.

„Technici zatiaľ neprišli. Nevieme ani, kedy by lietadlo mohlo odletieť,“ povedal Tóth. Podľa vyjadrenia Tótha, letisko má dostatok parkovacích plôch a prítomnosť vojenskej stíhačky nijako neobmedzuje prevádzku košického civilného letiska.

Ako dlho sa maďarská stíhačka zdrží na košickom letisku bude záležať od toho, ako dlho potrvá odstránenie poruchy. Nie je vylúčené, že by mohla odletieť už v nedeľu. Podľa informácií Magyar Nemzet aj sprievodné lietadlo AN-26 pristálo na východoslovenskom letisku, aby sa technici pokúsili opraviť poruchu.

Gripen letel z cvičenia

Denník Magyar Nemzet informoval, že v Košiciach v piatok núdzovo pristálo lietadlo Gripen maďarskej armády cestou z cvičenia v ostrej streľbe vo Švédsku. V kecskemétskej leteckej báze čakali prílet šiestich bojových strojov a ich sprievodného AN-26 dopravného lietadla. Doletelo len päť stíhačiek.

Vysvitlo, že šiesty Gripen pre poruchu nemohol využiť celú zásobu paliva, tak sa jeho pilot podľa bezpečnostných predpisov rozhodol núdzovo pristáť na košickom letisku, ktoré mal cestou.

Bojové stroje sa počas týždňa zúčastnili na severošvédskom letisku VIDSEL na cvičení „Vzdušná prevaha 2015“ v streľbe raketami a delami a vracali sa do Maďarska tak, že palivové nádrže naplnili na juhošvédskom letisku Ronneby.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Letisko KošiceMO Ministerstvo obrany SR