Na kritiku OĽaNO reaguje ministerstvo dopravy, pre rozdielne posudky sa obráti na komoru znalcov

Marosz, Érsek
Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek a poslanec strany OĽaNO Ján Marosz Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 8. januára (WebNoviny.sk) – Kontrolný posudok z Ústavu súdneho inžinierstva Žilinskej univerzity k pôvodnému posudku za vyše 1,5 mil. eur na pozemok, ktorý odkúpili Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pri trati v Bratislave – Devínskej Novej Vsi, určil cenu na 850 tis. eur.

Tri rozdielne posudky

Rozdiel teda predstavuje 650 tis. eur. Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV), ktoré si nechalo vypracovať kontrolný posudok, v utorok informovalo, že na základe toho začalo pracovať na právnej analýze ako postupovať, aby boli ochránené záujmy štátu.

„Keďže dnes (v utorok – pozn. red.) opozícia prišla s tretím posudkom, ktorý podľa nich určil cenu toho istého pozemku na 580-tisíc eur, obráti sa ministerstvo dopravy na ministerstvo spravodlivosti a komoru znalcov a tlmočníkov, aby vysvetlili, ako mohli vzniknúť tri tak rozdielne posudky na rovnaký pozemok,“ uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy a výstavby Karolína Ducká.

„V prípade, ak sa preukáže, že pri postupe znalcov bol porušený zákon, bude rezort dopravy trvať na tom, aby ŽSR urobili všetky potrebné právne kroky na ochranu svojich záujmov,“ dodala Ducká.

Premrhané státisíce eur

Hnutie OĽaNO na brífingu v utorok informovalo, že ŽSR pri nákupe uvedeného pozemku premrhali státisíce eur. Skutočná hodnota pozemku, ktorý odkúpili za 1,21 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (1,45 mil. eur vrátane DPH) od firmy Flavio, s. r. o., na základe zmluvy z decembra 2017, je podľa nezávislého znaleckého posudku 573 tis. eur.

Rozdiel teda predstavuje 636,5 tis. eur. Informoval o tom poslanec Národnej rady SR a tieňový minister dopravy za OĽaNO Ján Marosz s tým, že znalecký posudok si dali vypracovať od znalca z Ústavu stavebnej ekonomiky Juraja Nagya.

„Takéto šafáranie s peniazmi občanov nesmie ostať nepovšimnuté a musí zaňho niesť niekto zodpovednosť. Náš nezávislý znalecký posudok doplníme do trestného oznámenia, ktoré sme podali ešte (vlani) v októbri. Okrem toho žiadame ministra dopravy, aby v spolupráci so ŽSR získali peniaze za pozemok čím skôr a využili ich v prospech cestujúcich,“ uviedol Marosz. Trestným podaním v prípade nákupu pozemku sa podľa neho už zaoberá Okresná prokuratúra Bratislava I. OĽaNO zopakovalo, že železnice nakúpený pozemok ani nepotrebovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Árpád ÉrsekJán Marosz
Firmy a inštitúcie MDV Ministerstvo dopravy a výstavby SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiŽSR Železnice Slovenskej republiky