Na letisku Piešťany vzdajú hold M. R. Štefánikovi pri príležitosti 100. výročia jeho smrti

Milan Rastislav Štefánik, Bradlo
Spomienkové podujatie na Bradle pri príležitosti výročia tragickej smrti gen. M. R. Štefánika. Mohyla M. R. Štefánika, Bradlo, okr. Myjava. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

PIEŠŤANY 5. februára (WebNoviny.sk) – Hold generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pri príležitosti 100. výročia od jeho tragickej smrti vzdajú začiatkom mája letci na prvom ročníku Festivalu letectva v Piešťanoch.

Organizátori okrem domácej civilnej a vojenskej techniky pozvali aj zástupcov Talianska, Francúzska a Českej republiky, teda krajín, v ktorých generál Štefánik pôsobil. Festival letectva sa na piešťanskom letisku bude konať v dňoch 4. a 5. mája. Informoval o tom v utorok hovorca podujatia Dušan Hein.

Celodenná pietna spomienka

Festival letectva v Piešťanoch bude podľa organizátorov iný ako známe Medzinárodné letecké dni SIAF, ktoré sa konajú koncom augusta na Sliači. Keďže letecká základňa Sliač má charakter vojenského letiska, aj organizácia leteckých dní sa tu musí riadiť prísnymi pravidlami.

Festival letectva v Piešťanoch ponúkne ľuďom to, čo sa nedá uskutočniť na Sliači. Našou ambíciou je v budúcnosti priniesť na piešťanské letisko program v podobe večerného lietania či športových pretekov. Verím, že 4. mája 2019, keď uplynie 100. rokov od úmrtia generála Štefánika, si celodennou pietnou spomienkou na letisku v Piešťanoch uctíme jeho pamiatku. A tiež, že sa nám toto novovzniknuté podujatie podarí udržať aj v nasledujúcich rokoch,“ povedal iniciátor myšlienky Festivalu letectva Hubert Štoksa, riaditeľ Slovenskej leteckej agentúry.

Silná symbolika

Jedným zo spoluorganizátorov nového leteckého podujatia v Piešťanoch je aj Trnavský samosprávny kraj, ktorý je väčšinovým vlastníkom spoločnosti Letisko Piešťany. Trnavský župan Jozef Viskupič označil za dobrú správu pre Letisko Piešťany, že sa podarilo vrátiť letecké dni práve na toto miesto.

Plánovaný termín má podľa neho silnú symboliku, keďže práve počas tohto podujatia si Slovensko pripomenie 100. výročie od úmrtia generála Štefánika. Letecké dni sa v Piešťanoch konali aj v minulosti, no tradícia bola prerušená.

Spomienka na Bradle

Súčasne s Festivalom letectva sa budú konať spomienkové podujatia na Štefánika aj na neďalekom Bradle v Brezovej pod Bradlom, kde je generál Štefánik pochovaný. Osudným sa mu stal let do rodnej vlasti 4. mája 1919.

Na letisku Campoformido pri Udine v Taliansku nastúpil do lietadla Caproni 450. Lietadlo však na letisku vo Vajnoroch nepristálo a náhle sa zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji. Všetci v lietadle, vrátane Milana Rastislava Štefánika, boli na mieste mŕtvi, okolnosti tejto tragédie neboli nikdy s istotou objasnené.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef ViskupičMilan Rastislav Štefánik
Firmy a inštitúcie Letisko Piešťany