Na Luníku IX začínajú búrať ďalšiu bytovku, ľudia však na ulici nezostanú

Luník IX
Foto: ilustračné; Sita/Ivan Fleischer

KOŠICE 2. decembra (WebNoviny.sk) – Na košickom sídlisku Luník IX, obývanom prevažne neprispôsobivými obyvateľmi, dnes začali búrať bytový dom na Hrebendovej 26 – 28. Ako informuje internetová stránka mesta Košice, od roku 2008 je to v poradí už desiaty bytový dom, ktorý bolo nevyhnutné asanovať pre vážne narušenú statiku ohrozujúcu zdravie a životy ľudí.

Samotnej asanácii predchádzala kompletná príprava – vypratanie bytového domu a výber zhotoviteľa v zmysle zákona o verejnom obstarávaní. Náklady na búranie bytovky vyčíslili na 120-tisíc eur, asanácia bude dokončená do konca tohto roka.

Mesto sa snaží v spolupráci s mestskou časťou Košice – Sídlisko Luník IX vychádzať v ústrety tým rodinám, ktoré si chcú zlepšiť svoje životné podmienky. Mestská časť Luník IX chce získať peniaze z fondov Európskej únie na výstavbu nízkoštandardného, kontrolovaného bývania. Košice poskytli miestnej samospráve na tento účel dlhodobý prenájom pozemkov. Realizátorom zámeru je mestská časť, ktorá bude zodpovedná aj za výber budúcich nájomcov.

Pre obyvateľov Luníka IX a neďalekej osady Mašličkovo existuje aj možnosť svojpomocnej samofinancovanej výstavby jednoduchých rodinných domov. Tento zámer je pripravovaný v spolupráci s neziskovou organizáciou ETP Slovensko. Pre rodiny, ktoré nie sú schopné samostatne bývať, má mesto záujem podporiť miestnu samosprávu v snahe zriadiť pobytové sociálne služby, ktoré by boli poskytované v útulku alebo v nocľahárni. Na tento účel mesto Košice prenajalo mestskej časti priestory bývalého obchodu a priestory, ktoré využíval mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom