Na lyžiarsku sezónu sa Procházková pripravovala pri mori

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Alena Procházková Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Do programu letnej prípravy na novú sezónu 2011/2012 ste zaradili aj novinku, ktorou bolo trojtýždňové sústredenie pri mori v Chorvátsku. Čo vás k tomu viedlo a ako sa táto novinka vo vašej športovej príprave osvedčila?

Tak nebolo to iba také vylihovanie pri mori, ako by si niekto mohol myslieť (smiech). Určite nie. Na trojtýždňovom sústredení na ostrove Vír v blízkosti známeho strediska Zadar sme pravidelne behali popri mori. Okrem plávania sme na bicykli robili dlhšie túry do okolia. Behala som tam aj na kolieskových korčuliach. Takto sme trénovali silu a vytrvalosť Bolo dobré, že všetky športové prostriedky, ktoré sme počas tých troch týždňoch mali v Chorvátsku k dispozícii, sme pri mori využili na tréning. Prvýkrát v živote som jazdila na mori v kajaku, čo tiež bolo veľmi zaujímavé a užitočné. Podľa mňa to bol dobrý základ pre novú sezónu. Do Chorvátska sme išli najmä pre more, ktoré blahodárne pôsobí na moje často choré priedušky. Práve ich časté zápaly ma v uplynulej sezóne dosť výrazne brzdili počas bežeckých podujatí. V mnohých pretekoch som sa kvôli prieduškám poriadne vytrápila a niektoré som ani nedokončila, respektíve som ich ani neabsolvovala.

V šprinte patríte do svetovej špičky, ale na dlhých klasických tratiach sa trápite? Tento fakt si jasne uvedomujete a podľa toho, ako ste analyzovali uplynulú sezónu, vidieť, že s týmto stavom sa neuspokojujete a chcete s tým niečo robiť. Dá sa vôbec dosiahnuť to, aby výborná šprintérka bola dobrá aj na dlhé klasické trate? Máte ešte šancu výrazne sa zlepšiť vo vytrvalosti a vo fyzickej kondícii?

Je pravda, že my sa v príprave zameriavame predovšetkým na šprinty, v ktorých je rozhodujúca výbušnosť, sila a rýchlosť. A samozrejme technika behu. Trénovať na vytrvalostné disciplíny v behu je pre mňa trošku komplikované. Nepoviem prečo, ale základný rozdiel medzi tréningom šprintu a klasického behu je v tom, že my máme inak postavenú prípravu. Radšej budem pretekárkou do Top desať v šprinte, ako by som mala teraz meniť štýl prípravy. Samozrejme, chcem sa zlepšiť, ale zároveň chcem zostať úspešnou šprintérkou. Viem, trošku je to komplikované (smiech). V dlhých tratiach mám rezervy, o ktorých viem a s trénerom na ich riešení pracujeme. Uvidíme, čo z toho bude (smiech)

Dobre, máte ambície zlepšiť sa, čo je chvályhodné, ale teraz je pred vami nová sezóna 2011/2012. Ste so všetkým, čo ste v príprave na nový ročník Svetového pohára podnikli, spokojná, alebo by sa v tom vašom tréningovom harmonograme našli aj nejaké rezervy?

Tak ja som s prípravou spokojná. Tento rok sme absolvovali dosť sústredení doma i v zahraničí. Ja som s nimi spokojná, nevidím tam žiadne resty, ktoré by sme mali. Snažili sme sa výkonnostne sa posunúť tak, aby som bola dobrá aj v tých dlhých tratiach. Naozaj sme sa usilovali… Ale či to bude v silnej medzinárodnej konkurencii stačiť ukáže priebeh sezóny. Jej výsledky nám povedia, či sme to v lete robili dobre, alebo nie (smiech). Pred novou sezónou nechcem v tomto smere nič veľké a prevratné sľubovať. Nemám rada veľké sľuby. Radšej si počkám na výsledky zo súťaží.

Bez názvu
Foto: SITA/Gabriel Lipták

Pripravovali ste sa doma, v Chorvátsku, na ľadovci Dachstein, v talianských Alpách, jazdili ste za snehom na sever Európy, kde aj koncom novembra začnete súťažný ročník 2011/2012. Čo ešte do ostrého štartu seriálu SP v behu na lyžiach chcete absolvovať, ktoré preteky budú vašou ostrou generálkou na novú sezónu?

Záver predsezónnej prípravy sme strávili vo Fínsku na trojtýždňovom kondičnom sústredení za polárnym kruhom. Tam boli garantované aké-také snehové podmienky. Veď momentálne celá Európa je bez snehu. Iba v oblastiach za polárnym kruhom dokážu skombinovať technický sneh s prírodným a pripraviť okruhy na bežecké preteky. Sú to síce malé okruhy, ale sú. Preto vo Fínsku boli aj prvé FIS preteky novej sezóny. Aj po nich budeme trénovať v Muomiu a tam sa budeme chystať na prvé naše preteky Svetového pohára, ktoré pôjdem koncom novembra tiež vo Fínsku. Do kolotoča Svetového pohára naskočím až v Kuusame.

Aký bude váš súťažný program do Vianoc, respektíve do rozhrania dvoch kalendárnych rokov 2011/2012? Čo všetko chcete v úvode nového súťažného ročníka Svetového pohára absolvovať?

V pláne máme vlastne všetky preteky Svetového pohára 2011/2012. Pravda, okrem nemeckého Düsseldorfu. Ten vynechávame. Budeme štartovať na pretekoch v Davose a potom od 29. decembra 2011 do 8. januára 2012 budú tradičné preteky Tour de Ski, ktoré sa tentoraz pôjdu v piatich zimných strediskách a v dvoch krajinách – v Nemecku a Taliansku. Začíname 29. decembra v nemeckom Oberhofe a končíme 8. januára 2012 v talianskom stredisku Val´di Fiemme. Medzitým máme dva dni voľna na regeneráciu – 2. a 6. januára.

S akými ambíciami sa postavíte na štart šprintových pretekov na tomto tradičnom bežeckom miniturné bežcov a bežkýň na lyžiach?

V prvom rade neochorieť (smiech).

To je samozrejmé. A okrem tejto vašej základnej túžby, čo by ste chceli na desaťdňovom bežeckom turné Tour de Ski 2011/2012 dokázať? S čím by ste po jeho skončení boli spokojná?

Minulý rok som to celkom dobre rozbehla, dostala som sa aj na stupeň víťazov, žiaľ pre chorobu sa mi to už nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Tento rok by som si to chcela vynahradiť. Rada by som si po Tour de Ski pripísala nejaké body do priebežného poradia Svetového pohára. Ak sa mi to podarí, budem spokojná.

Bez názvu
Foto: SITA/Dušan Hein

Takej sezóne, aká bežcov na lyžiach a lyžiarov vo všeobecnosti čaká od novembra 2011 do marca 2012, vy športovci hovoríte, že je hluchá. Dôvodom tohto pomenovania je fakt, že počas nej nebude ani zimná olympiáda, ani majstrovstvá sveta? Takže ktoré podujatie zo súťažného ročníka, na prahu ktorého momentálne stojíme, bude pre vás rozhodujúce a najdôležitejšie?

Pre mňa bude rozhodujúce už viackrát spomínané Tour de Ski 2011/2012. A myslím si, že nie iba pre mňa (smiech). V tejto sezóne to bude kľúčové podujatie pre celý bežecký svet. Pre všetkých účastníkov seriálu Svetového pohára.

Prečo práve Tour de Ski?

Vzhľadom na to, že sa to ide ako turné. Ako náročné turné, v ktorom preteky pôjdu hneď za sebou. Za desať dní budeme musieť absolvoval až osem náročných súťaží. To je poriadna skúška kondície, športovej formy, vytrvalosti, fyzickej i psychickej odolnosti i zdravotného stavu. Po pretekoch v rámci oddychu treba veľmi dobre zregenerovať celý organizmus, aby človek z takého náporu na telo i psychiku neochorel. Kto si dobre rozloží sily, ten bude úspešný. Kto niečo v príprave na toto turné zanedbá, ten ho nedokončí… Ako ja vlani.

Osem pretekov za desať dní to je naozaj poriadna porcia pre každého ich účastníka. Čím to je pre vás také príťažlivé podujatie, že ho v rebríčku top pretekov staviate na najvyššiu priečku v práve začínajúcej sa sezóne?

Na Tour de Ski sa získajú body do Svetového pohára a ich celkové bilancovanie sa robí až na konci turné. Až vtedy sa počítajú body za jednotlivé umiestnenia a za celkovú pozíciu v Tour de Ski. Navyše, pretekár si tie body, ktoré získal, bude môcť na konto pripočítať až vtedy, keď to absolvuje celé a nič z programu nevynechá. Zaujímavé pre nás je aj to, že vybojované body sa potom na konci ešte aj znásobujú. Po úspešnom zvládnutí turné si človek môže pripísať niekoľkonásobne viac bodov ako za normálne preteky Svetového pohára. Preto na Tour de Ski bude štartovať každý, kto bude chcieť figurovať v hodnotení Svetového pohára čo najvyššie. Z toho dôvodu toto turné pôjdu všetci špičkoví pretekári. Všetci vedia, že bez týchto ôsmich pretekov by stratili šancu nejako výrazne prehovoriť do poradia Svetového pohára. Práve ich prítomnosť robí tieto preteky pre nás, čo na nich štartujeme, ťažkými – a pre divákov zasa príťažlivými. Ľudia sa radi prídu pozrieť na hviezdy nášho športu.

Procházková
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Vyhovuje vám to, alebo vás to trápi, že vzhľadom na výkonnostnú úroveň slovenského ženského bežeckého lyžovania ste sa nechtiac ocitli v pozícii jedinej Slovenky, ktorá dokáže držať krok so svetovou špičkou v tomto športe. Ako bežkyňa spod Tatier, ktorá jediná štartuje v seriáli SP, ste počas posledných dvoch sezón v úlohe „sám vojak v poli“?

Už som si zvykla chodiť sama na tieto významné svetové a medzinárodné podujatia. Veľkou oporou mi stále je môj osobný tréner Ján Valuška. Určite by bolo výborné, keby sa pridali ku mne aj ďalšie pretekárky, ktoré by bežecké lyžovanie robili z lásky, a nie preto, že ho musia robiť. Určite by to bol veľký prínos, keby som aj ja mohla potiahnuť nejakú talentovanú bežkyňu, keby som jej mohla odovzdať moje skúsenosti.

Máte na Slovensku v tomto pre šport veľmi zložitom období nasledovníčky, ktoré by dokázali postupne na medzinárodnej scéne nadviazať na vaše úspechy, alebo sa im aspoň priblížiť na dostrel?

Na predsezónnom sústredení na rakúskom ľadovci Dachstein bola s nami Barborka Klementová z Novák. Je to veľmi šikovné dievča. Zistila som, že má takú povahu, pokiaľ ide o vzťah k športu a k bežeckému lyžovaniu, ako mám ja. Veľmi sa tomu teším. Chcem jej pomôcť. Hoci má iba šestnásť rokov, pokúsim sa ju potiahnuť tak, aby veľmi skoro mohla jazdiť s nami na preteky Svetového pohára. Bol by to prínos pre ňu – a jej prítomnosť by určite pomohla aj mne. Ak by sa to podarilo, už by som nebola sám vojak v poli, ako vy hovoríte (smiech).

Pripravil Štefan Žilka

Alena Procházková sa narodila 9. augusta 1984 v Banskej Bystrici. Je športovou inštruktorkou v Národnom športovom centre (NŠC) Bratislava a súťaží za Lyžiarsky klub Slávia Ekonóm Banská Bystrica. Lyžovaniu sa začala venovať ako žiačka 3. triedy na ZŠ v Banskej Bystrici-Uhlisku. Jej prvou trénerkou bola Marta Holková. Po nej ju začal viesť osobný a zároveň aj reprezentačný tréner Ján Valuška. V roku 2010 ukončila magisterské štúdium na Fakulte humanitných vied UMB v Banskej Bystrici v odbore telesná výchova. V roku 2007 na MS pretekárov do 23 rokov v Turíne vyhrala beh žien. Alena Procházková je popri dlhoročnej československej a slovenskej reprezentantke Alžbete Havrančíkovej iba druhou Slovenkou, ktorá vyhrala preteky Svetového pohára v behu na lyžiach. Podarilo sa jej to 17. januára 2009 v kanadskom olympijskom stredisku Whister, kde bola najrýchlejšia v šprinte žien klasickou technikou na 1.3 km. Na ZOH 2010 v tej istej disciplíne skončila pre zdravotnú indispozíciu na 18. mieste. Na MS 2011 v Oslo bola v šprinte žien šiesta. Na Svetovej zimnej univerziáde 2011 v tureckom stredisku Erzurm vybojovala štyri zlaté medaily, keď vyhrala všetky súťaže, v ktorých nastúpila na štart. Okrem ZOH 2010 vo Vancouveri štartovala aj na ZOH 2006 v Turíne. V uplynulej sezóne Svetového pohára 2010/2011 obsadila v šprinte žien konečné 16. miesto. Je jedinou Slovenkou, ktorá v súčasnosti v seriáli SP stabilne patrí do Top desať v šprinte žien klasickou technikou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena ProcházkováJán Valuška