Na Marse po prvý raz pristál čínsky rover, bude hľadať dôkazy o živote (video)

Čína, rover
Čína prvýkrát zanechala na Marse svoju stopu. Foto: SITA/AP

Čína v sobotu pristála po prvý raz so svojou vesmírnou sondou na Marse, čo je technicky náročnejší počin ako pristátie na Mesiaci. Rover počas niekoľkých nasledujúcich dní podstúpi testy a následne začne skúmať oblasť nazývanú Utopia Planitia.

„Čína prvýkrát zanechala na Marse svoju stopu. Je to dôležitý krok vo vesmírnom programe krajiny,“ uviedla oficiálna tlačová agentúra Sin-chua.

Počas pristátia využila padák

Kapsula vstúpila do atmosféry Marsu vo výške 125 kilometrov. Počas pristávania využila padák s rozlohou 200 štvorcových metrov a tiež rakety, vďaka čomu sa znížila jej rýchlosť takmer na nulu. Následne sa vznášala asi 100 metrov nad povrchom, aby identifikovala možné prekážky a napokon pristála na štyroch nohách.

Zástupca Čínskej národnej vesmírnej agentúry (CNSA) Keng Jen potvrdil, že na každý krok mali len jeden pokus a všetky na seba nadväzovali. „Ak by nastala nejaká chyba, pristátie by zlyhalo,“ povedal.

Poďakoval sa aj čínsky prezident

Celému tímu sa už poďakoval aj čínsky prezident Si Ťin-pching. „Celá vlasť a ľud si budú navždy pamätať vaše mimoriadne činy,“ uviedol. Ku gratuláciám sa pridal aj zástupca amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Thomas Zurbuchen.

„Spolu s celou svetovou vesmírnou komunitou sa teším na dôležité príspevky, ktoré táto misia prinesie v rámci snahy ľudí lepšie spoznať červenú planétu,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Na Marse majú rover i USA

Rover strávi na Marse zhruba 90 dní, počas ktorých bude hľadať dôkazy o živote a skúmať geológiu.

Na Marse majú v súčasnosti rover aj Spojené štáty americké, ktorým sa od roku 1976 podarilo uskutočniť deväť úspešných pristátí na červenej planéte.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Si Ťin-pching
Firmy a inštitúcie Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA)NASA Národný úrad pre letectvo a vesmír