Na MFF v Cannes sa predstavia aj slovenskí filmári

Cannes
Oficiálny plagát festivalu v Cannes Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 8. mája (WEBNOVINY) – Počas 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes, ktorý sa uskutoční od 13. do 24. mája, sa predstavia aj slovenskí filmoví tvorcovia.

Urban je v dvadsiatke z celého sveta

V rámci podujatia Cinéfondation – L’Atelier, ktoré vzniklo na podporu vývoja novej generácie filmárov po celom svete, priblíži svoj pripravovaný celovečerný debut Vychladnutie režisér György Kristóf. Titul absolventa pražskej FAMU bude prvým slovenským projektom prezentovaným na tomto podujatí.

Producent Marek Urban bude zasa reprezentantom Slovenska v projekte Producers on the Move. Koproducent snímok Juraja Nvotu Muzika (2007) a Rukojemník (2014), ktorý sa podieľal aj na filmoch Nesvadbovo (2010) a Koza (2015), je jedným z dvadsiatich mladých producentov z celého sveta vybraných do tohto projektu.

Uskutoční sa aj filmový trh

Okrem festivalu sa v Cannes uskutoční aj filmový trh Marché du film, kde bude mať Slovensko po dvanásty raz spoločný pavilón s Českou republikou. Návštevníkom a návštevníčkam poskytne informácie o slovenskej audiovízii. Slúžiť bude aj ako priestor pre zástupcov slovenskej kinematografie na prezentáciu ich projektov.

Na trhových projekciách sa tento rok predstavia filmy Koza (2015) režiséra Ivana Ostrochovského a Wilsonov (2015) v réžii Tomáša Mašína. Na trhu dokumentárnych filmov Doc Corner uvedú snímky Comeback (2014) v réžii Mira Rema, Tak ďaleko, tak blízko (2014) Jara Vojteka, vlna vs. breh (2014) Martina Štrbu a minoritný slovenský koprodukčný poviedkový film Gottland (2014).

Tréningový program vyvrcholí workshopom

Súčasťou platformy Producers Network bude slovensko-český koprodukčný projekt Decká z východu režiséra Aramisova a pripravovaná snímka Moc.

Svojho zástupcu bude mať Slovensko aj v celoročnom tréningovom programe pre skúsených scenáristov zo strednej a východnej Európy pod názvom ScripTeast, ktorý v Cannes vrcholí záverečným tretím workshopom.

Svoj pripravovaný projekt Kerkár v ňom predstavia scenárista a režisér Martin Repka a scenárista Adga Bavi Pain. Scenárista a režisér Matej Mináč zasa predstaví koprodukčný projekt Nikdy sa nevzdaj!.

Informácie pochádzajú od tlačovej tajomníčky Slovenského filmového ústavu Simony Nôtovej.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Mináč