Na Mount Evereste sa stratil írsky horolezec, pošmykol sa pri zostupe z vrcholu

Mount Everest
Horolezci pri výstupe na Mount Everest v Nepále. Foto: archívne, SITA/AP

KÁTHMANDU 17. mája (WebNoviny.sk) – Na himalájskom Mount Evereste pátrajú po nezvestnom írskom horolezcovi Séamusovi Lawlessovi.

Pri zostupe sa pošmykol

Tridsaťdeväťročný Ír bol členom tímu, ktorý vo štvrtok dosiahol vrchol najvyššej hory sveta a stratil sa v nadmorskej výške 8 300 metrov v oblasti známej ako Balkón, píše spravodajský portál BBC. Ako povedala Mira Acharya z nepálskeho Úradu pre cestovný ruch, Lawless sa pošmykol, keď zostupoval z vrcholu.

Vo štvrtok tiež v Himalájach zomrel indický horolezec. Narayan Singh ochorel a skonal, keď zostupoval z vrchu Makalu, uviedla Acharya. Mingma Šerpa z agentúry Seven Summit Treks uviedol, že sa usilujú o znesenie tela zosnulého Inda a že tiež pokračujú v pátraní po spomínanom Írovi.

Himaláje si vyžiadali aj ďalšie životy

Tento týždeň si už Himaláje vyžiadali životy aj ďalších dvoch horolezcov z Indie, ktorí zomreli pravdepodobne na výškovú chorobu na treťom najvyššom vrchu sveta Káčaňdžunge. Na hore je tiež nezvestný čilský horolezec.

Počas populárnej jarnej sezóny sa snažia himalájske vrcholy zdolať stovky zahraničných turistov a ich sprievodcov. Sezóna trvá od marca až do konca tohto mesiaca.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom