Na Myjave sa boja povodní, vyhlásený bol tretí stupeň

ENVIRO: Slatinka
Domy na severnom brehu rieky Slatina (na snímke z 15. januára 2010). Bývalá dedina niekoľko kilometrov východne od Zvolena, dnes časť obce Zvolenská Slatina (okr. Zvolen), sa má dostať pod hladinu Vodného diela Slatinka, ktorého vybudovanie sa plánuje už od 50-tych rokov 20. storočia. Väčšina pôvodného obyvateľstva sa dávno odsťahovala do poskytnutých náhradných domov, množstvo obydlí je po troch desaťročiach stavebnej uzávery spustnutých, no mnohé sú zase obnovované chalupármi. Stálych obyvateľov žije v Slatinke iba niekoľko. Projekt vodného d Foto: SITA

TRENČÍN 29. februára (WEBNOVINY) – Na Myjave vyhlásili dnes o 9:30 tretí stupeň povodňovej aktivity. Ako informoval hovorca mesta Marek Hrin, problémy s vodou zaznamenali už v noci, situácia však nie je tak dramatická, ako po minulé roky.

„Máme problémy napríklad v lokalite Trnovce, kde prešla vlna cez areál amfiteátra, taktiež v centre časti Turá Lúka, kde momentálne hasiči odčerpávajú vodu z niektorých dvorov alebo pivníc,“ informoval Hrin.

Voda sa taktiež vyliala aj na niektoré cesty.

Celú situáciu vedenie mesta monitoruje, kontroluje aj okolie Myjavy a poldre. Mesto má jeden suchý polder pri nemocnici, ktorý pomáha zachytávať a regulovať povodňové vlny na rieke Myjava priamo v meste. Ďalší dokončili v júni minulého roka na Svaceníckom jarku. „Suchý polder pri nemocnici je zhruba do polovice zaplnený, novovybudovaný polder Svaceník je naozaj veľmi plný,“ skonštatoval Hrin.

Povodie rieky Myjava sa v posledných rokoch vylialo niekoľkokrát. Najviac sa to dotklo miestnej časti Turá Lúka, postihnuté bývajú tiež myjavská časť Žaboškreky s riečkou Cengelkou, časť Trnovce a časti Turej Lúky s názvami Píly a Malejov

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom