Na N. Zélande zemetrasenie poškodilo 100000 domov

Zemetrasenie
Foto: SITA, AP

CHRISTCHURCH 6. septembra (WEBNOVINY) – Zemetrasenie na Novom Zélande poškodilo takmer dve tretiny zo 160 tisíc domov v meste Christchurch a jeho okolí, ktoré zasiahli sobotňajšie otrasy najviac. Podľa údajov britskej stanice BBC o tom v pondelok informoval premiér John Key. Ako uviedol, mnohé z budov sú v takom stave, že ich už nebude možné opraviť. Úrady už preto najviac poškodené budovy začali búrať a zakázali vstup do centra mesta, kde sú ulice posiate troskami. Uzavretú zónu strážia policajti a vojaci, aby zabránili rabovaniu.

Vzhľadom na pokračujúce otrasy v oblasti nefungujú školy a zatvorené sú aj obchody a podniky. Úrady tiež v súčasnosti preverujú rozsah škôd podzemnej infraštruktúry postihnutej oblasti, čo si však podľa nich ešte vyžiada nejaký čas. Novozélandská vláda v pondelok v Christchurchi predĺžila výnimočný stav, ktorý ostane v platnosti až do stredajšieho poludnia (2.00 SELČ).

Sobotňajšie zemetrasenie na Novom Zélande bolo najničivejším za posledných 80 rokov, napriek rozsiahlym škodám na budovách však pri ňom nikto nezahynul. Údaje o sile zemetrasenia sa rôznia – podľa novozélandského geologického ústavu GNS Science dosiahlo magnitúdu 7,4, Úrad pre geologický prieskum Spojených štátov (USGS) uvádza magnitúdu 7,0. Na Novom Zélande zaznamenajú asi 14 000 zemetrasení ročne, ale len zhruba 150 pocítia na vlastnej koži aj obyvatelia.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom