Na NAKA zasahuje inšpekcia ministerstva vnútra, údajne zaistili aj spis týkajúci sa Pčolinského

Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • Aktualizované 10. júna o 17:53

Na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA) prišli pracovníci inšpekcie ministerstva vnútra a zaistili niekoľko živých vyšetrovacích spisov, ktoré vyšetruje špeciálny tím Očistec. Informáciu priniesol Denník N.

Inšpekcia a vyšetrovanie

Inšpekcia má vyšetrovať podozrenia Slovenskej informačnej služby (SIS), podľa ktorých sa v prípadoch manipulovalo s výpoveďami.

„Obráťte sa, prosím, so svojimi otázkami na Úrad inšpekčnej služby a krajskú prokuratúru, ktoré procesne danú vec zastrešujú,“ vyhlásilo policajné prezídium pre spomínaný denník.

Podľa informácií portálu mala inšpekcia zaistiť aj vyšetrovací spis týkajúci sa exriaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

V súlade s preverovaním

Minister vnútra Roman Mikulec verí, že dnešný zásah Úradu inšpekčnej služby na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) bol v plnom súlade s preverovaním hodnovernosti informácií od Slovenskej informačnej služby (SIS) a na základe rozhodnutia prokurátora. V tlačovej správe to uviedla riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva vnútra Barbara Túrosová.

Minister vnútra opakovane deklaruje, že všetky poskytnuté informácie ako príjemca zo zákona postupuje príslušným útvarom Policajného zboru. Rovnako tak to bolo aj v prípade spravodajskej informácie SIS o možnom ovplyvňovaní vyšetrovania. Na základe toho bol rozhodnutím riaditeľa ÚIS a prezidenta Policajného zboru zriadený tím, ktorý sa uvedenými skutočnosťami zaoberá a preveruje ich hodnovernosť,“ uviedol Mikulec.

Dodal, že v tomto prípade si komunikáciu vyhradila krajská prokuratúra, ktorá vykonáva dozor nad celým prípadom. Samotné úkony prebiehali priamo na mieste pod dohľadom dozorového prokurátora krajskej prokuratúry.

Generálny prokurátor chce preskúmanie

Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka uložil krajskému prokurátorovi v Bratislave preskúmať zákonnosť a opodstatnenosť dnešných úkonov vykonaných vyšetrovateľom inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR v Národnej kriminálnej agentúre (NAKA).

Generálny prokurátor veľmi citlivo vníma udalosti ostatných dní, ktoré nesú znaky vážneho konfliktu v bezpečnostných zložkách štátu,“ uviedol Maroš Žilinka v stanovisku, ktoré poskytol hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dalibor SkladanMaroš ŽilinkaRoman MikulecVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraSIS Slovenská informačná služba