Na Námestí SNP bude opäť Banskobystrický Montmartre

Banská bystrica
Foto: SITA/Dušan Hein

BANSKÁ BYSTRICA 3. júna (WEBNOVINY) – Námestie SNP v historickom centre Banskej Bystrice sa od pondelka do piatka budúceho týždňa zmení na otvorený ateliér účastníkov druhého ročníka umeleckého sympózia Banskobystrický Montmartre.

Dopoludnia a popoludní ho ovládnu tvoriaci sochári a maliari, večer hudobní interpreti.

Ako na dnešnej tlačovej besede informoval Igor Šimeg z organizačného výboru podujatia, Banskobystrický Montmartre má tri ciele – umeleckú tvorbu, podporu turizmu a aj provokáciu súčasným umením v mestskej pamiatkovej rezervácii.

Do tohto ročníka sa zatiaľ prihlásili šiesti sochári, respektíve rezbári a desiati maliari. Tvoriť majú každý deň od 10:00 do 17:00, o 19:00 bude program pokračovať hudobnými koncertmi rôznych štýlov.

V pondelok bude hosťom večera Zuzana Smatanová, v utorok sa predstaví banskobystrické konzervatórium, stredajší večer bude džezový v podaní Martin Uherek quarteta, štvrtok bude operný s koncertom Ľubice Rybárskej a piatok pop-muzikálový v podaní tria Trjof. Poslednému koncertu bude predchádzať vernisáž vytvorených diel spojená s verejnou dražbou obrazov.

Slávnostné otvorenie sympózia bude v pondelok popoludní spojené aj s inštaláciou sôch z vlaňajšieho prvého ročníka na Lazovnej ulici. Neskôr k nim pribudnú aj sochárske diela z tohto ročníka a táto exteriérová výstava má spestrovať Lazovnú ulicu po celú turistickú sezónu. „Verím že tieto diela pritiahnu turistov do Lazovnej ulice, ktorá skrýva veľa zaujímavostí z histórie. Výstava sa tam potom vráti na budúci rok a máme ambíciu, aby v budúcnosti bola trvalá,“ povedal Šimeg.

Maliarske diela z Banskobystrického Montmartra budú mať záujemcovia možnosť vidieť vystavené na troch miestach v centre mesta – v Radnici, Barbakane a v Thurzovom dome. Zámer inštalovať sochárske diela z Banskobystrického Montmartru v centre mesta počas letnej turistickej sezóny bol tiež hlavným dôvodom, prečo sa organizátori rozhodli po septembrovom prvom ročníku presunúť termín druhého ročníka na začiatok júna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Smatanová