Na nemocnicu v Donecku dopadol granát, pápež vojnu odsúdil

DONECK 4. februára (WEBNOVINY) – Najmenej dve strely dopadli v stredu pri nemocnici v povstalcami kontrolovanom meste Doneck, pričom zabili najmenej troch ľudí, uviedol svedok udalosti.

Stanovisko na webovej stránke správy mesta uvádza, že delostrelecký granát dopadol aj na samotnú budovu. Ruská agentúra Ria Novosti citujúca povstalecké zdroje hovorí o štyroch obetiach.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Konflikt si vyžiadal už viac než 5000 obetí

Kameraman agentúry Reuters z miesta nešťastia uviedol, že samotná budova údajne zasiahnutá nebola, hoci trosky rozbili okná, keď jedna strela dopadla len asi desať metrov od budovy. Na zemi videl tri telá obetí. Jedno ležalo pri budove nemocnice, ďalšie dve na ulici pri susedných budovách. Celkovo tam dopadli najmenej dve strely, jedna po druhej, uviedol.

Ukrajinská armáda predtým informovala, že počas uplynulých 24 hodín zomreli v bojoch s proruskými separatistami dvaja vojaci a 18 sa zranili. Podľa jej údajov separatisti za posledný deň uskutočnili okolo 80 delostreleckých a raketových útokov na ukrajinské pozície a obce.

Deväťmesačný konflikt si vyžiadal už viac než 5000 obetí. Násilie sa vystupňovalo, odkedy minulú sobotu v Minsku nedošlo k žiadnej novej dohode. Organizácia Spojených národov uviedla, že náhodné ostreľovanie a eskalácia bojov si za posledné tri týždne vyžiadala najmenej 224 civilných obetí.

Pápež odsúdil vojnu kresťanov na Ukrajine

Nárast bojov na východe Ukrajiny pápež František odsúdil a označil za „škandál“, že kresťania bojujú sami medzi sebou. Počas svojej pravidelnej generálnej audiencie František vyzval na väčšie medzinárodné úsilie s cieľom dotlačiť proruských separatistov a ukrajinskú stranu späť k rokovaciemu stolu.

„Myslím na vás, ukrajinskí bratia a sestry a myslím, že toto je vojna medzi kresťanmi! Máte rovnaký krst a bojujete medzi kresťanmi. Porozmýšľajte o tom, tomto škandále,“ povedal František. Zároveň vyzval na modlitby za mier.

Obrazom: Východ Ukrajiny je pod paľbou, zomierajú civilisti

Šéfka diplomacie EÚ žiada okamžite prímerie

Šéfka diplomacie EÚ Federica Mogheriniová v stredu vyzvala na okamžité zastavenie bojov na východe Ukrajiny v záujme umožnenia civilistom opustiť nebezpečné oblasti, kde prebiehajú boje medzi vládnymi vojakmi a proruskými povstalcami.

Podľa talianskej exministerky zahraničných vecí musia všetci účastníci bojov pri meste Debaľceve zaviesť „dočasné lokálne prímerie na minimálne tri dni a s okamžitou platnosťou“. Podľa jej slov „boje vyprovokované pokračujúcou povstaleckou ofenzívou spôsobujú ľudské utrpenie a podkopávajú všetko úsilie namierené na nájdenie politického riešenia“.

Mogheriniová poznamenala, že akékoľvek ozbrojené útoky na civilistov sú „vážnym porušením medzinárodného humanitárneho práva“. Výsledkom je podľa nej „dramatické zhoršenie humanitárnej situácie v čase najchladnejšieho obdobia v roku“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Federica MogheriniováPápež František