Na nevyvlastnených pozemkoch sa diaľnice stavať nebudú

Zima
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Stavanie diaľnic a rýchlostných ciest na nevyvlastnených pozemkoch nebude možné.

Národná rada SR schválila poslanecký návrh novely zákona o jednorazových mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic a ciest pre motorové vozidlá a katastrálneho zákona z decembra 2007.

Z prítomných 147 poslancov hlasovalo 78 za prijatie novely takzvaného vyvlastňovacieho zákona o diaľniciach, proti bolo 46 a zdržalo sa 23 členov parlamentu. Novela zákona nadobudne účinnosť 1. marca tohto roka.

Zmeny v zákone odstraňujú ustanovenia, ktoré Ústavný súd SR označil za protiústavné vlani 26. januára, pričom nález bol zverejnený v Zbierke zákonov SR 26. júla minulého roka. Po uplynutí šiestich mesiacov, 26. januára tohto roka, protiústavné časti zákona už automaticky stratili platnosť.

Parlament schválil poslanecké návrhy koalície

Parlament schválil aj pozmeňujúce návrhy k zákonu, ktoré predložili poslanci Alojz Přidal (KDH) a Ondrej Dostál (klub Most-Híd). Podľa prvého z nich územné konania a stavebné konania začaté a právoplatne neskončené pred 26. júlom 2011 sa dokončia podľa predpisu účinného od 1. marca 2012.

Kolaudačné konania začaté a právoplatne neskončené pred 26. júlom minulého roka sa dokončia podľa pravidiel účinných do 29. februára tohto roka.

Prešiel aj Přidalov návrh o tom, že ak bolo vydané stavebné povolenie podľa predpisov účinných pred 26. júlom 2011 a stavebník nepreukázal vlastnícke právo k pozemkom a stavbám, je stavebník povinný tieto práva získať dohodou najneskôr do 28. februára 2013. Ak stavebník preukáže, že pokus získať uvedené práva dohodou v lehote bol bezvýsledný alebo uvedené práva v tejto lehote nezíska, je povinný podať návrh na vyvlastnenie podľa stavebného zákona.

Diaľničný zákon nie je len protiústavný, tvrdí Dostál

Dostál
Foto: Ilustračné foto SITA/Marián Peiger

Protiústavnosť nie je jediným problémom zákona, ktorý umožnil stavanie diaľnic na nevyvlastnených pozemkoch, tvrdí poslanec Ondrej Dostál (klub Most-Híd).

V piatok na úvod štvrtého rokovacieho dňa 28. schôdze Národnej rady SR pripomenul, že zákon o jednorazových a mimoriadnych opatreniach v príprave niektorých stavieb diaľnic, ktorý presadila vláda Roberta Fica, zároveň pri stavbe diaľnic pre účastníkov konania skracuje niektoré lehoty na vyjadrenie či odvolanie.

Dostál v diskusii o svojej novele zmieneného zákona vyjadril ľútosť, že súčasný parlament nezrušil sporné ustanovenia „diaľničného zákona“ ako jedno zo svojich prvých opatrení, a medzičasom protiústavné opatrenia pre rozhodnutie Ústavného súdu SR stratili účinnosť.

Napriek tomu považuje za potrebné jeho novelu prijať aj preto, aby sa poškodení občania mohli domôcť kompenzácie. „Verím, že síce neskoro, ale spravíme to, čo je potrebné spraviť,“ nádeja sa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Dostál
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky