Na niektorých miestach Slovenska prekračuje prašnosť limity

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
V Moskve sa už takmer nedá žiť
Moskvu zahaľuje stále hustejší smog. Dym z požiarov v okolí mesta už komplikuje aj dopravu, pretože viditeľnosť znižuje na minimum. Život v meste je takmer paralyzovaný, vzduch je nedýchateľný a pri najmenšej námahe spôsobuje ťažkosti aj zdravým ľuďom. Foto: AP Photo/Sergey Ponomarev

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Jedným z enviroproblémov súčasnosti sú tuhé prachové častice, ktoré ovplyvňujú lokálnu kvalitu ovzdušia. Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry životného prostredia Daniela Schmidtmayera sa na Slovensku zhoršil stav znečistenia ovzdušia prachovými časticami PM10. Ide o tuhé látky v ovzduší do veľkosti 10 mikrometrov. Schmidtmayer tento týždeň pred novinármi uviedol, že tri z pätnástich staníc kontrolujúcich ovzdušie, zaznamenali prekročenie priemernej ročnej limitnej hodnoty pre prachové častice PM10. Limitná hodnota pre spomínaný typ prachových častíc je 40 mikrogramov na meter kubický. „Nie je žiadnou tajnosťou, že neplníme v súčasnosti platné limity znečistenia pre túto znečisťujúcu látku,“ povedala Zuzana Lieskovská z Odboru environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR. Podľa nej 21 štátov EÚ má tento istý problém. „Už to presahuje možnosti národných riešení a určite bude potrebné koordinované úsilie na úrovni EÚ,“ povedala.

Podľa najnovšej mapy v Environmentálnej regionalizácii SR, ktorú vlani vydala Slovenská agentúra životného prostredia a vychádza z údajov zozbieraných v roku 2008, boli nadlimitné hodnoty prachových častíc namerané v Košiciach, Ružomberku a v Novákoch. Vo všetkých týchto mestách sa nachádzajú výrazné zdroje – priemyselné podniky a ležia pri diaľnici či rýchlostnej ceste. Podľa Jozefa Klindu z Odboru environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR pri znečistení ovzdušia prachom treba brať do úvahy nielen odvetvový ale aj regionálny charakter. „Došlo k určitým vývojovým zmenám. Voľakedy sme mali desať zaťažených, ohrozených oblastí. V súčasnosti je ich sedem. To znamená, že dochádza k určitému zlepšeniu v tomto smere a niektoré oblasti sme museli vypustiť,“ povedal Klinda. Podotkol ale, že na druhej strane je šesť okrskov so značne narušeným prostredím a až sedem s narušeným prostredím. „Samozrejme v týchto oblastiach dochádza niekde k narušeniu, a zase na druhej strane v určitých oblastiach sa životné prostredie zlepšuje a preradili sme ich do lepšej kategórie,“ povedal Klinda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať