Na novej jadrovej elektrárni v Bohuniciach sa pracuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Bohunice
Jaslovské Bohunice Foto: sk.wikipedia.org

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) – Prípravné práce na projekte výstavby novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach pokračujú podľa plánu.

Na energetickej konferencii Bezpečná dodávka energie SES 2013 to potvrdil predseda predstavenstva Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) Štefan Šabík.

“V uplynulých týždňoch sme ukončili výberové konanie na spracovateľa EIA. Zmluvu sme podpísali so spoločnosťou AMEC. V mesiaci september sa začnú prvé práce súvisiace s procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré by mali byť ukončené do polovice roka 2016,“ povedal Šabík.

V tomto roku by mala spoločnosť JESS, ktorá má na starosti projekt výstavby jadrovej elektrárne v Bohuniciach, dokončiť výkup pozemkov. Spoločnosť už disponuje 90 % územia pre výstavbu samotnej elektrárne a aktuálne vykupuje pozemky potrebné pre zariadenie staveniska.

Majú aj seizmické a geologické štúdie

Akcia Havran 2012
Foto: SITA/Martin Havran

“V uplynulých mesiacoch bola tiež dopracovaná štúdia seizmicity a geologických pomerov, ktorá potvrdila realizovateľnosť projektu v danom území z pohľadu prírodných špecifík danej oblasti,“ doplnil Šabík.

Do roku 2016 počíta spoločnosť JESS s prípravou infraštruktúry, ako aj s činnosťami súvisiacimi s pripojením do prenosovej sústavy SR.

Podľa štúdie realizovateľnosti reálne uvedenie novej jadrovej elektrárne do skúšobnej prevádzky je po roku 2025. Nová jadrová elektráreň môže mať výkon až 2400 megawattov.

“Predpokladáme, že na výstavbe jadrovej elektrárne sa bude podieľať približne 4000 pracovníkov špecializovaných spoločností. Celkový počet zamestnancov JESS počas prevádzky novej jadrovej elektrárne by mal dosiahnuť číslo 650,“ konštatoval Šabík.

V rámci štúdie realizovateľnosti bolo analyzovaných šesť projektov tlakovodných elektrární od dodávateľov Areva, Atmea, konzorcium MIR 1200, Korea Electric Power Corporation, Mitsubishi a Westinghouse. Štúdia taktiež ukázala, že najvýhodnejší model zabezpečenia hlavného kontraktu je dodávka na kľúč, zahŕňajúca všetky dodávky a služby spojené s výstavbou a uvedením do prevádzky. Podľa pôvodných plánov by mala nová jadrová elektráreň stáť od 4 do 6 mld. eur.

Štát chce ruského investora

Bohunice
Foto: SITA/Igor Svítok seas.sk

Štát v súčasnosti rokuje s ruskou spoločnosťou Rosatom o jej prípadnom vstupe do projektu. Ruský investor by mohol nahradiť českú energetickú skupinu ČEZ, ktorá sa rozhodla z projektu vycúvať, keďže sa chce sústrediť na projekty v Českej republike.

“Podpísali sme memorandum o spolupráci so spoločnosťou Rosatom, ktoré umožňuje tretej strane získať informácie o stave projektu nového jadrového zdroja. Rovnaké memorandum môže byť podpísané s každým serióznym záujemcom o vstup do projektu,“ uzavrel Šabík.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska vznikla koncom roka 2009. Základné imanie spoločnosti bolo stanovené na 216,357 mil. eur. Štát má vo firme JESS 51-percentný podiel a skupina ČEZ drží zvyšných 49 % akcií. Manažérska kontrola podľa dohody oboch partnerov funguje na princípe rovnosti a konsenzu oboch partnerov.

Za strategického partnera pri výstavbe novej jadrovej elektrárne si vybrala spoločnosť ČEZ ešte prvá vláda Roberta Fica na základe prieskumu trhu, ktorý vykonalo Ministerstvo hospodárstva SR pod vedením vtedajšieho ministra Ľubomíra Jahnátka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia