Na Novom Zélande rušia desiatky letov, dôvodom je palivo

Letisko
Foto: ilustračné, Thinkstock

WELLINGTON 18. septembra (WebNobiny.sk) – Trhlina na potrubí dodávajúcom palivo pre najväčšie novozélandské letisko v Aucklande spôsobila rozsiahle zmeny v odletových poriadkoch. Pre incident museli zrušiť desiatky letov, čo ovplyvní cestovné plány tisícok ľudí.

Hovorkyňa letiska Lisa Mulitalo v pondelok informovala, že v dôsledku nízkych zásob paliva zrušili od soboty 41 domácich a medzinárodných letov. Niekoľko ďalších odložili alebo presmerovali, aby si mohli palivo dočerpať v Austrálii či Pacifiku. Mulitalo ďalej informovala, že letisko denne obslúži 465 letov a väčšina z nich je v bežnej prevádzke.

Letisko momentálne disponuje iba 30 percentami bežného objemu paliva, pričom kríza má len počas pondelka ovplyvniť dvetisíc pasažierov.

Potrubie dodávajúce palivo z rafinérie do Aucklandu vybudovali v roku 1985 a je dlhé 170 kilometrov. Hovorca ropnej spoločnosti Greg McNeill predpokladá, že poruchu opravia najneskôr do 26. septembra.

Podľa jeho slov potrubie v minulosti poškodili bagrovacie stroje a dané miesto začalo korodovať. Prasklinu odhalili vo štvrtok, keď spoločnosť zaznamenala v potrubí znížený tlak. Cez trhlinu do pôdy uniklo 60-tisíc litrov paliva, údajne však nepresiaklo do podzemných vôd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom