Na oficiálnu časť osláv SNP prišlo takmer dvetisíc ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Stretnutie veteránov z druhej svetovej vojny počas osláv 67. výročia Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici v areáli Múzea SNP 29. augusta 2011. Foto: SITA

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WEBNOVINY) – Každý, kto pochopil zlo vojny, robí všetko preto, aby sa nič také opäť neopakovalo a oceňuje aj význam Slovenského národného povstania (SNP), uviedol dnes v Banskej Bystrici na ústredných oslavách 67. výročia vypuknutia SNP slovenský prezident Ivan Gašparovič. „Som veľmi rád, že slovenský národ sa počas vojny dokázal postaviť proti fašistom. Aj proti svojim. Som veľmi rád, že na to nezabúdame a najmä v týchto časoch, kedy vo svete, v Európe neofašizmus zase začína ožívať. Že vzdávame úctu tým, ktorí pre to, aby sme dnes mohli žiť v slobode, zomreli,“ povedal prezident Gašparovič pre médiá. Pripomenul, že vo svete je aj v súčasnosti množstvo vojnových konfliktov.

Oficiálna časť osláv SNP sa začala hodinu pred poludním kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovala slávnostným zhromaždením. Zúčastnilo s na nej takmer dvetisíc ľudí, medzi oficiálnymi hosťami boli okrem príslušníkov protifašistického odboja aj štátni predstavitelia a predstavitelia 24 zahraničných zastupiteľských úradov na Slovensku. Prítomným sa okrem prezidenta Ivana Gašparoviča prihovorili aj podpredseda vlády Rudolf Chmel, minister obrany Ľubomír Galko a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavel Sečkár.

Vicepremiér Chmel
Bez názvu
Foto: SITA/Branislav Račko

zdôraznil, že SNP bolo najvýznamnejším vystúpením proti nedemokratickej a netolerantnej moci v moderných slovenských dejinách. Hoci ho omylom niektorí ľudia spájajú s vystúpením proti slovenskej štátnosti, bolo bojom proti totalite a za slobodu. SNP svojím odkazom buduje hrádzu proti každému nacionalizmu, ktorý brzdí demokraciu, proti zbožšťovaniu štátu jedného národa, zdôraznil Chmel.

Premiérka Iveta Radičová sa na oslavách zúčastnila len na pietnom akte a po položení venca odišla ešte pred začiatkom slávnostného zhromaždenia. Hoci na oslavy prišlo aj viacero poslancov Národnej rady SR, predseda ani žiaden z podpredsedov sa nezúčastnili. Ako za organizátorov uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, pôvodne prisľúbili účasť podpredsedovia Pavol Hrušovský a Robert Fico, obaja sa však koncom minulého týždňa ospravedlnili.

Ústredné oslavy pokračujú v areáli Pamätníka SNP od 13:00 kultúrnym programom, v ktorom vystúpi ruský folklórny súbor Slnovrat, folklórny tanečný súbor Čarovné ostrohy s kapelou Diabolské husle, skupina Funny Fellows a na záver bratia František a Honza Nedvědovci s kapelou. Počas osláv je až do 20:00 je vstup do expozície Múzea SNP v Pamätníku SNP voľný a pre návštevníkov sú pripravené aj viaceré sprievodné podujatia ako ukážky hasičskej či vojenskej techniky. Hlavnou atrakciou bude prezentácia pancierového vlaku Štefánik na banskobystrickej hlavnej železničnej stanici s úvodným presunom spolu s kolónou historických vozidiel zo stanice Banská Bystrica-mesto. Mičev očakáva, že Pamätník SNP počas dnešných osláv navštívi okolo 10 – tisíc ľudí.

Priamy aktér SNP Karol Schwarz v rozhovore pre agentúru SITA spomína na boje v Dukelskom priesmyku, o prechode priesmyku vojskami Sovietskej armády a 1. Čs. Armády počas povstania.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ivan GašparovičIveta RadičováĽubomír GalkoPavol HrušovskýRobert FicoRudolf ChmelStanislav Mičev