Na olympiádu odcestovalo ďalších päť slovenských športovcov

Športovci nabrali smer Londýn
Zľava: Plavkyňa Denisa Smolenová, strelkyňa Danka Barteková, strelec Juraj Tužinský, plavkyňa Katarína Listopadová a strelec Pavol Kopp počas odchodu ďalšej časti výpravy slovenských športovcov na LOH 2012 do Londýna. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – V utorok predpoludním odcestovali na Hry XXX. olympiády vo Londýna ďalší piati slovenskí športovci.

Vo výprave bolo trio slovenských športových strelcov Danka Barteková, Pavol Kopp a Juraj Tužinský a dve plavkyne Denisa Smolenová a Katarína Listopadová.

Azda najväčšie očakávania sa z tejto pätice spájajú so strelkyňou Dankou Bartekovou.

Spoludržiteľka finálového svetového rekordu v skeete (99 b) patrí do relatívne širokého okruhu potenciálnych medailistiek. „Bude nás strieľať osemnásť, dvanásť z nich má potenciál na víťazstvo. Sama som zvedavá. Samozrejme, že aj ja myslím na medailu, ale v prvom rade chcem urobiť všetko preto, aby som bola po súťaži spokojná sama so sebou. Budem šťastná, keď budem môcť povedať, že na každý terč som išla s plnou koncentráciou a urobila som všetko, čo som mohla,“ skromne vravela pred odchodom do britskej metropoly Danka Barteková.

Kopp by rád zopakoval Peking

Pavol Kopp
Foto: SITA/Štartfoto

Na OH v Pekingu pred štyrmi rokmi bol najlepším slovenským strelcom pištoliar Pavol Kopp.

V ľubovoľnej pištoli skončil piaty, príjemne tým prekvapil aj seba samého.

„Ja by som to určite rád zopakoval. Moje ambície sú však tentoraz skromnejšie. Účasť v osemčlennom finále by ma úplne uspokojila,“ naznačil svoje očakávania 33-ročný rodák z Martina a pokračoval: „Olympiáda je raz štyri roky, človek si to musí vychutnať. Už dostať sa do zoznamu účastníkov je veľký športový úspech, sen každého športovca. Medzi vzduchovou a ľubovoľnou pištoľou budem mať osem dní pauzu, verím, že si užijem aj iné športy, stihnem pozrieť mesto. Prvoradé však bude podať v oboch súťažiach čo najlepší výkon,“ dodal Pavol Kopp.

Nováčikom pod piatimi kruhmi bude Juraj Tužinský. Rovnako ako Pavol Kopp bude súťažiť vo vzduchovej a ľubovoľnej pištoli. „Nebudem skrývať, teším sa. Včera som sa balil, skúšal som si olympijské oblečenie. Bola to pre mňa taká malá slávnosť, veď to človek nezažíva každý deň. Je to úplne iné, ako ísť na preteky Svetového pohára. Samozrejme, že cítim trochu vnútornú nervozitu, napätie. Spávam však dobre, dnes ráno som dokonca zaspal. Neviem, čo ma v Londýne čaká, ale dúfam, že nebudem sklamaný,“ nádeja sa Juraj Tužinský.

Plavkyne majú dva primáty

Denisa Smolenová
Foto: SITA/Jozef Hulka

Dvojica plavkýň v utorkovej slovenskej minivýprave má dva celkové primáty v tíme – Denisa Smolenová je so 182 cm najvyššou slovenskou športovkyňou, Katarína Listopadová v 19 rokoch najmladšou členkou slovenského olympijského družstva.

Skúsenejšia z nich je Denisa Smolenová, ktorá štartovala už pred štyrmi rokmi v čínskej metropole. „Ja nie som typ človeka, ktorý by sa stresoval. Nebola som nervózna ani pred Pekingom, nie som ani teraz. Som absolútne v pohode. Viem však, že pred štartom trochu napätia príde, ale to je len dobre,“ s úsmevom na tvári povedala 23-ročná Bratislavčanka.

V Londýne ju čaká motýľkarsky dvojboj na 100 a 200 m. „Trúfam si prekonať najlepšie osobné výkony na oboch tratiach, na dvojstovke by to bol zároveň slovenský rekord. Ak sa mi to podarí, budem spokojná bez ohľadu na umiestnenie,“ naznačila svoje olympijské ambície Denisa Smolenová.

Katarína Listopadová sa predstaví iba na 200 m polohové preteky. Šancu štartovať na olympiáde dostala na poslednú chvíľu. „Mala som už týždeň voľna, keď som sa dozvedela, že idem na olympiádu. Okamžite som sa vrátila k tréningom. Naplávala som obrovské množstvo kilometrov, čo by ma malo nielen vrátiť do pôvodnej formy, ale dokonca vyššie. Samozrejme, že sa teším, bude to pre mňa obrovský zážitok, uvidím naživo otvárací ceremoniál, budem tam s najlepšími športovcami. Užívam si to už teraz, veď pred takým množstvom novinárov som ešte nikdy nestála,“ so smiechom uzavrela mozaiku výpovedí Katarína Listopadová.

V stredu odcestuje do Londýna ďalšia časť slovenskej výpravy, v ktorej budú strelci Jozef Gönci a Daniela Pešková, bedmintonistka Monika Fašungová či plavci Tomáš Klobučník a Katarína Filová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela PeškováDanka BartekováDenisa SmolenováJozef GönciJuraj TužinskýKatarína FilováKatarína ListopadováMonika FašungováPavol KoppTomáš Klobučník