Na oslavy výročia SNP prišlo vyše tritisíc ľudí

Gašparovič
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič (vpravo) pri kladení pietnych vencov počas osláv 69. výročia Slovenského národného povstania (SNP). Foto: SITA/Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA 29. augusta (WEBNOVINY) –

Na oslavách 69. výročia vypuknutia Slovenského národného povstania (SNP) v Banskej Bystrici sa zúčastnili nielen slovenskí najvyšší ústavní činitelia.

Na celonárodné oslavy prišiel aj rumunský prezident Traian Băsescu, predseda ruskej Štátnej dumy Sergej Naryškin a 26 veľvyslanci na Slovensku. Nechýbali ani veteráni II. svetovej vojny a vyše tritisíc návštevníkov.

Ako uviedol riaditeľ Múzea SNP, ktoré oslavy organizuje, Stanislav Mičev, oslavy SNP sa stali tradičnými oslavami s veľkou účasťou. „Celé oslavy prebiehajú veľmi dôstojne za veľkej účasti ľudí, ktorých sem nikto neorganizuje, ale prídu sami. Som rád, že každoročne sa zvyšuje oficiálna účasť,“ povedal Mičev.

Treba sa poučiť z chýb minulosti

Oficiálna časť osláv výročia SNP sa začala hodinu pred poludním kladením vencov v pietnej sieni Pamätníka SNP a pokračovala slávnostným zhromaždením. Prítomným sa na ňom prihovoril prezident Ivan Gašparovič, prezident Rumunska Traian Băsescu, predseda Národnej rady SR Pavol Paška, predseda ruskej Štátnej dumy Sergej Naryškin, premiér Robert Fico a predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Pavol Sečkár.

Prezident Gašparovič vo svojom prejave pripomenul zodpovednosť štátnikov poučiť sa z chýb minulosti a chrániť povojnové usporiadanie. Spochybňovanie výsledkov II. svetovej vojny je podľa neho veľmi nebezpečné pre pokoj v Európe.

Holubičí národ je len mýtus

Podľa Pašku je SNP dôkazom, že označovanie Slovákov ako holubičí národ, ktorý sa nevie vzoprieť, je len mýtus. Premiér Fico vyhlásil, že so SNP získali Slováci legitimáciu národa, ktorý sa vykúpil vlastnými skutkami a očistil si svedomie. Mená povstalcov by preto nemali skončiť v zabudnutí. Predseda Zväzu protifašistických bojovníkov Sečkár pripomenul potrebu renovácie mnohých pomníkov II. svetovej vojny.

Rumunský prezident Băsescu aj predseda ruskej Štátnej dumy Naryškin sa poďakovali všetkým, ktorí sa na Slovensku starajú o hroby vojakov z ich krajín. Po skončení slávnostného zhromaždenia potom spoločne na budove Radnice na Námestí SNP odhalili pamätné tabule vyjadrujúce vďaku Banskobystričanov rumunským a sovietskym vojakom za oslobodenie Banskej Bystrice od nacistov.

Zaspievali aj Alexandrovci

Centrálne oslavy výročia SNP pokračujú v areáli Pamätníka SNP od 13:00 kultúrnym programom, s vystúpeniami 12 sólistov ruského vokálneho súboru Alexandrovci, ruského akademického súboru Belkanto, dychovej hudby Selčianka, Petra Lipu s kapelou a Jany Orlickej s kapelou Diabolské husle.

Program sprevádzajú ukážky súčasnej vojenskej techniky Ozbrojených síl Slovenskej republiky, prezentácia dobového vojenského tábora povstaleckej armády v podaní klubov vojenskej histórie a expozícia Múzea SNP je sprístupnená zadarmo. Mičev odhaduje, že na oslavách sa vrátane ich neoficiálnej časti tak ako v minulých rokoch zúčastní okolo 10-tisíc návštevníkov.

K budúcoročnému 70. výročiu SNP sa Múzeum SNP snaží spopularizovať SNP aj v zahraničí, a to v spolupráci so slovenskými zastupiteľstvami a kultúrnymi inštitútmi. „Dúfam, že sa nám podarí vyviezť výstavu o SNP a účasti ďalších národov do viacerých krajín Európy vrátane Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Takisto plánujeme niekoľko vedeckých konferencií,“ povedal Mičev s tým, že v zahraničí ešte vedecká konferencia o SNP nebola.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičPavol PaškaRobert FicoStanislav MičevTraian Basescu