Na pekárov tlačia spotrebitelia aj reťazce, ceny chcú udržať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chlieb
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

NITRA 15. októbra (WEBNOVINY) – Ceny pekárenských výrobkov na pultoch sú dlhodobo veľmi negatívne nastavené a nezodpovedajú realite.

Povedal to výkonný riaditeľ pekární Penam Slovakia Peter Živický v utorok pri príležitosti návštevy ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka v nitrianskom závode.

Ceny však firma zvyšovať nechce pre tlak obchodných reťazcov aj spotrebiteľov. „Situácia je momentálne taká, že pokiaľ dokážeme ceny v tomto čase udržať, budeme radi. Kompenzujú nám straty z minulého roku, kedy sa výška vstupov zásadným spôsobom nepreniesla do koncových cien,“ povedal Živický.

Slováci jedia veľa chleba

Nákupné ceny pšenice sa podľa jeho slov pohybujú od 140 do 160 eur za tonu. Aj po ich predpokladanom zvýšení po novom roku chce Penam Slovakia svoje ceny pekárenských výrobkov naďalej udržať.

Podnikanie v pekárenskom odvetví na Slovensku označil Živický za veľmi náročné, rentabilita sa podľa jeho slov pohybuje okolo nuly.

Spotreba pekárenských výrobkov na Slovensku ja jedna z najvyšších v Európe. Minulý rok spotreboval v priemere každý Slovák 38,7 kilogramu chleba. Pšeničného pečiva zjedol v priemere 29,2 kilogramu a trvanlivého pečiva deväť kilogramov.

Pekári boli dlhodobo v strate

Jahnátek navštívil pekárne pri príležitosti Svetového dňa chleba, ktorý bude 16. októbra. Zdôraznil, že pekárenské odvetvie na Slovensku bolo dlhodobo v strate, štát však nemá možnosť zasahovať do cien produktov súkromných firiem.

Podľa neho sa v súčasnosti hľadá optimálny model medzi konečnou cenou pekárenského výrobku a nákupnou cenou pšenice. „Vzhľadom k tomu, že tá cena nie je stabilná a stále kolíše, je to otázka dohody medzi pekármi, mlynmi a prvovýrobcami, ale my predpokladáme, že v konečnom dôsledku by sa mala znížiť,“ povedal.

Na európskych trhoch je v súčasnosti mierny prebytok pšenice, čo znamená, že nákupné ceny sa budú ešte nejaký čas držať nižšie. „Samozrejme, Brusel je pripravený a pokiaľ to klesne pod určitú hranicu, ktorú sme nadefinovali na úrovni rady ministrov, začnú štáty intervenovať nákupy pšenice, aby to nepadlo niekde úplne dolu,“ podotkol minister.

Po novom roku by podľa predpokladov mali ceny začať stúpať. „Veľmi bude záležať od toho, koľko zrna pôjde do kŕmnych zmesí a koľko na potravinárske účely,“ doplnil Jahnátek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír Jahnátek
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR