Na podporu boja proti rakovine pankreasu sa slovenské dominanty rozsvietia na fialovo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
fialová stuha, rakovina pankreasu
Verejnosť môže vyjadriť podporu v boji proti rakovine pankreasu aj na sociálnych sieťach, kde si napríklad na sociálnej sieti Facebook môžu ľudia na svoj profil pridať fialovú stuhu, ktorá symbolizuje boj proti tejto rakovine. Foto: Thinkstock

BRATISLAVA 15. novembra (WebNoviny.sk) – Viaceré slovenské dominanty a budovy sa vo štvrtok rozsvietia na fialovo. Stane sa tak pri príležitosti Svetového dňa boja proti rakovine pankreasu, ktorý tento rok pripadá na 15. novembra.

Na znak podpory chorým a ich rodinám budú na fialovo nasvietené Most SNP s reštauráciou UFO a Twin City Tower v Bratislave, západná terasa Bratislavského hradu, Trnavská radnica, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Budatínsky hrad, Europa Business Center v Banskej Bystrici, Dóm Sv. Alžbety v Košiciach či Mestský úrad a Vodárenská veža v Prešove.

Slovensko sa tak pridalo k viacerým štátom v Európe a vo svete, ktoré vyjadria solidaritu nasvietením svojich dominánt a pamiatok, medzi nimi i Opery v Sydney či Eiffelovej veže v Paríži.

Dôležitá osveta o ochorení

Podľa prieskumov viac ako 60 percent opýtaných nevie o rakovine pankreasu a jej príznakoch takmer nič. Preto je dôležitá osveta o tomto ochorení a rovnako upozorňovanie na jeho závažnosť a podpora včasnej diagnostiky a intenzívneho výskumu v tejto oblasti.

To je cieľom Svetového dňa boja proti rakovine pankreasu, v rámci ktorého sa ľudia na celom svete spoja v požadovaní lepších podmienok v boji proti tomu ochoreniu. O zvyšovanie povedomia o rakovine pankreasu sa v globálnom meradle stará Koalícia proti rakovine pankreasu, ktorá združuje viac ako 70 organizácií z 32 krajín sveta.

Väčšina pacientov príde k lekárovi neskoro

Rakovina pankreasu je najzákernejším druhom rakoviny. Podľahne jej až 95 percent pacientov. Karcinóm pankreasu je siedmym najčastejším onkologickým ochorením a štvrtou najčastejšou príčinou úmrtia. Každý deň na svete pribudne 1 250 pacientov. Slovensko je vo svetovom meradle vo výskyte tejto diagnózy na druhom mieste.

Podľa odborníkov prichádza osem z desiatich pacientov k lekárovi neskoro. Len v 20 percentách prípadov pripadá do úvahy chirurgická liečba. V súčasnosti neexistuje skríningový test alebo metóda včasnej detekcie rakoviny pankreasu. Príznaky sú často nejasné a môžu sa zamieňať s menej závažnými stavmi, preto by si verejnosť mala všímať zmeny svojho tela a v prípade rozpoznania príznakov navštíviť lekára.

Medzi príznaky rakoviny pankreasu patrí ožltnutie pokožky a očí, strata chuti do jedla, strata hmotnosti bez zjavnej príčiny, bolesti chrbtice v driekovej oblasti, bolesti hornej časti brucha, zažívacie ťažkosti, zmena vo vyprázdňovaní (ílovitá stolica, plynatosť) či novovzniknutý diabetes.

Podpora verejnosti

Projekt World Pancreatic Cancer Day je celosvetovou iniciatívou. Na Slovensku šíri povedomie o nebezpečenstve tejto zhubnej choroby pacientska aliancia Nie rakovine a občianske združenie Europacolon Slovensko. Cieľom tejto iniciatívy je inšpirovať ľudí k podpore trpiacich karcinómom pankreasu, zvýšenie povedomia o nebezpečných nešpecifických príznakoch a rizikách rakoviny pankreasu.

Verejnosť môže vyjadriť podporu v boji proti rakovine pankreasu aj na sociálnych sieťach, kde si napríklad na sociálnej sieti Facebook môžu ľudia na svoj profil pridať fialovú stuhu, ktorá symbolizuje boj proti tejto rakovine.

Na sociálnych sieťach a webstránke www.nierakovine.sk tiež môžu v rámci solidarity zverejňovať odkazy pre ľudí, ktorých táto choroba trápi. Informácie pochádzajú od Jany Pifflovej Špankovej z organizácie Nie rakovine a z webstránky www.nierakovine.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OZ Nie rakovine