Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Opatrovateľka, zdravotná sestra, pacient
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
19. 10. 2018 15:17 EkonomikaSlovenskoEkonomika z lokality Slovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia

Na podporu opatrovateľských služieb pôjde o 19 miliónov eur viac, ako bolo v pláne

BRATISLAVA 19. októbra (WebNoviny.sk) – Objem finančných prostriedkov určených na podporu opatrovateľskej služby prostredníctvom dopytovo-orientovaného projektu sa zvýšil takmer o 19 miliónov eur.

Z tejto sumy pôjde takmer 16 miliónov eur zo zdrojov Európskej únie a takmer 3 milióny zo štátneho rozpočtu. Informovala o tom manažérka pre informovanie a komunikáciu Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) Marianna Šebová.

O podporu je veľký záujem

O výzvu na podporu opatrovateľskej služby je podľa nej od začiatku jej vyhlásenia veľký záujem. „Žiadosti o nenávratný finančný príspevok v rámci tejto výzvy mohli žiadatelia predkladať od 17. augusta. Prišli nám stovky žiadostí a začiatkom septembra sme uverejnili oznam o prečerpaní alokácie,“ uviedol generálny riaditeľ Implementačnej agentúry MPSVR Martin Ružička.

Práve preto agentúra spolu s ministerstvom uvažovali o zvýšení objemu finančných prostriedkov na podporu opatrovateľskej služby. „Od 9. októbra sa táto myšlienka stala realitou,“ povedal Ružička. Celkovo je tak na podporu opatrovateľských služby vyčlenených viac ako 60 miliónov zo zdrojov Európskej únie a štátneho rozpočtu.

Podpora spočíva v príspevku na mzdu

Zároveň majú záujemcovia aj viac času na prípravu svojich projektov. Termíny predkladania žiadostí o nenávratný finančný prostriedok v zostávajúcich dvoch kolách sa predĺžili. Ak sa chcú zapojiť do druhého kola, musia stihnúť podať svoj projekt do 9. novembra tohto roka a v rámci tretieho kola do 7. januára budúceho roka.

„Projekty budú hodnotiť externí hodnotitelia, čím sa zabezpečí transparentnosť celého procesu,“ tvrdí implementačná agentúra v tlačovej správe.

Do výzvy sa môžu zapojiť záujemcovia – verejní aj neverejní poskytovatelia sociálnych služieb z celého Slovenska, vrátane Bratislavského kraja. „Cieľom tejto výzvy je zlepšenie prístupu k cenovo dostupným, trvalo udržateľným a kvalitným službám vrátane zdravotnej starostlivosti a sociálnych služieb. Opatrovateľská služba bola v minulosti podporená formou národného projektu, ktorý mal u žiadateľov úspech, a preto mnohí z nich očakávali vyhlásenie výzvy prostredníctvom dopytovo-orientovaného projektu,“ objasnil Ružička. Podpora opatrovateľskej služby spočíva v príspevku na mzdu opatrovateľky, a to vo výške 570 eur na jedno pracovné miesto.

Podporili vyše tritisíc opatrovateľov

Mnohí záujemcovia boli podporení v rámci národného projektu Podpora opatrovateľskej služby, ktorého prijímateľom bola Implementačná agentúra MPSVR.

„Pri dopytovo-orientovanom projekte vystupuje IA MPSVR SR v pozícií poskytovateľa/sprostredkovateľa, v čom spočíva aj jeden z podstatných rozdielov medzi národnými a dopytovo-orientovanými projektmi,“ uviedla agentúra. V rámci národného projektu Podpory opatrovateľskej služby, ktorý trval od apríla 2014 do apríla 2018, bolo doteraz podporených 251 subjektov, 3 795 opatrovateľov a opatrovateliek a vďaka nemu bolo opatrovaných 5 537 ľudí.

Odporúčané články

Liberáli navrhujú skorší odchod do penzie, ale výška dôchodku by bola nižšia Osobitný odvod pre obchodné reťazce označila opozícia za „ďalší nezmysel z dielne Danka“

Neprehliadnite

Vraždu novinára Kuciaka označil premiér Pellegrini za brutálny akt a útok na slobodu slova Kužmová v Dubaji skončila, vo štvrťfinále dostala od Kvitovej aj nepopulárneho „kanára“ Foto: Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Banskej Bystrici prečítali aj list matky zavraždenej Martiny Pellegrini by mal odvolať Matečnú, výzvu ochranárov z My sme les podporili desaťtisíce ľudí Po vražde Kuciaka ostáva veľa otázok vrátane navrátenia dôvery v štát, vyhlásil prezident Kiska NAKA zadržala starostu obce Dolný Chotár aj so synom, údajne si mali objednať vraždu u sátorovcov Ak by sa zvýšila minimálna mzda, niektorí Slováci by si nemohli znížiť zdravotné odvody Šatan by bol spokojný, keby Slovensko na MS v hokeji 2019 preniklo do Top 8 a prekvapilo súperov
string(219) ", "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.