Na pohode bude aj Karin Park či Mexican Institute of Sound

Karin Park
Speváčka Karin Park Foto: Facebook.com/karinpark

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Organizátori festivalu Pohoda pridali v uplynulých dňoch na zoznam účinkujúcich 17. ročníka ďalších štyroch interpretov, ktorí vo svojej tvorbe viac či menej využívajú elektroniku.

Škandináviu budú reprezentovať Švédka Karin Park a MO z Dánska, Latinskú Ameriku mexický projekt Mexican Institute of Sound a DJ Quantic – Angličan žijúci v Kolumbii. Každý z nich má podľa organizátorov na hudbu iný pohľad, spája ich radosť z hľadania a výnimočná kreativita.

Quantic, vlastným menom Will Holland, je označovaný za jedného z najplodnejších producentov britskej alternatívnej tanečnej scény. Na Pohode vystúpi nielen ako člen už skôr potvrdeného kolumbijského projektu Ondatrópica, ale aj sám s dídžejským setom.

Video: Karin Park

Multiinštrumentalista a hľadač zaujímavých hudobníkov z rôznych kútov sveta o svojej tvorbe hovorí, že je “sčasti orientovaná na hip-hop, sčasti na house tempo, niekde cítiť silný vplyv latina, niekde africkej hudby a niečo je len obyčajný mix rôznych hudobných žánrov“.

Za projektom Mexican Institute of Sound stojí producent Camilo Lara, ktorý začal mixovať hudbu zo zábavy pre svojich kamarátov, no nakoniec sa jeho nahrávky dostali do rádií po celom svete. V jeho hudbe cítiť prepojenie rôznorodej kultúrnej minulosti Mexika s jeho súčasnou kozmopolitnosťou, spájanie tradičných rytmov cumbie, bolera a mariachi so súčasnou elektronikou, samplami, efektami a beatmi.

Video: Mexican Institute of Sound

„Koncerty Mexican Institute of Sound sú charakteristické našlapanou rytmikou a hutnou basou nad ktorými znie latinskoamerická všehochuť namixovaná tak, aby roztancovala kohokoľvek. Videl som ich dvakrát, vždy šla z pódia úžasná energia a radosť z hudby,“ uviedol riaditeľ festivalu Michal Kaščák.

Z úplne inej kategórie sú dve šarmantné severanky – Švédka Karin Park a Dánka Karen Marie Orsted, alias MO. „Z Karin by mali radosť aj metalisti. Jej brat nosí na koncertoch vždy tričko Slayer. Možno sa to zdá ako nedôležitá informácia, on ale aj hrá na bicie akoby pred ním stála horda metalistov, výborne to dopĺňa bystré elektronické podklady a hlavne líderkin spev,“ povedal Michal Kaščák o intenzívnych vystúpeniach s absolútnym nasadením, tmavom a pritom tanečnom elektropope a predovšetkým éterickom speve švédskej hudobníčky.

V Trenčíne sa ukáže aj MO, mladá dánska hudobníčka, ktorá zaujala hneď prvými skladbami na pomedzí popu a temnej elektroniky.

Video: DJ Quantic

https://www.youtube.com/watch?v=Yjxu2EY6Td4

Ťahúňmi Pohody Austrálčania a Američania

Najväčšími menami tohtoročnej Pohody sú zatiaľ austrálska formácia Nick Cave and The Bad Seeds, americká kapela The Smashing Pumpkins, britské skupiny Kaiser Chiefs a Bloc Party, brazílsky dídžej Amon Tobin alias Two Fingers, ktorý sa predvedie s dídžejským setom, a francúzska dvojica Justice, ktorá tiež vystúpi s dídžejským setom.

Okrem nich sa na podujatí ukážu aj Tony Allen, Django Django, Orquesta Buena Vista Social Club s Omarou Portuondo, Ondatrópica, Mixhell Iggora Cavaleru, Geoff Barrow s projektom Beak, Dubioza Kolektiv, Café Aman Istanbul, Bonga, Erol Alkan, Batida, Skip & Die, Za!, Kouyaté-Neerman, Anthony Joseph & The Spasm Band, O.Children, Maia Vidal, Cathy Davey alebo Kiril Djaikovski. Česko budú na festivale zastupovať aj Midi Lidi, Xavier Baumaxa, Zrní, Pražský výběr či Prago Union, slovenskú scénu napríklad Vec, Para, Modré Hory, Davová psychóza alebo Andrej Šeban.

Permanentky na oceňovaný festival, ktorý sa bude konať 11. až 13. júla 2013 na trenčianskom letisku, sa predávajú po 89 eur. Táto cena bude platiť až do začiatku podujatia, teda do 10. júla. V prípade, že sa festival v predstihu nevypredá, vstupenky budú na mieste predávať za 99 eur. Okrem klasických permanentiek sú v predpredaji aj lístky na parkovanie, parkovanie karavanov i zľavnené vstupenky pre držiteľov preukazu ZŤP/ZŤP-S či dvojlístok pre držiteľa preukazu ZŤP-S a jeho sprievodcu. Kapacita festivalu je znova 30-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej ŠebanMichal KaščákNick Cave