Na Pohode vystúpia legendárni Public Enemy

Bez názvu
Flavor Flav z Public Enemy vystupuje jedine s komickými okuliarmi a veľkými hodinami, ktoré má zavesené na krku. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Organizátori 16. ročníka multižánrového festivalu Pohoda vo štvrtok na zoznam účinkujúcich pridali ďalších piatich interpretov.

Na letisku v Trenčíne sa predstaví kultová americká hip-hopová formácia Public Enemy, anglická indie-rocková kapela White Lies, londýnske folk-rockové zoskupenie Dry the River, birminghamská indie-rocková skupina Guillemots a londýnska post-punková pätica S.C.U.M.

Public Enemy a politický aktivizmus

Formácia Public Enemy, ktorá vznikla v roku 1982, absolvovala počas 30 rokov na scéne viac ako 1300 vystúpení vo vyše 40 krajinách v rámci viac ako 55 turné. Ich producentský tím The Bomb Squad vytvoril kedysi novátorský zvuk zložený z neidentifikovateľných samplov, chaotického hluku, ostrých, prekvapivých strihov, prenikavých sirén, funkových melódií a neustávajúcich beatov. Charakteristickou postavou skupiny je popri lídrovi Chuckovi D jeho spoločník Flavor Flav, ktorý nosieva komické obrovské okuliare a na krku veľké hodiny.

Public Enemy sa preslávili politickým aktivizmom, kritikou sociálnych pomerov a to predovšetkým v afroamerickej komunite. Podľa magazínu Rolling Stone patria medzi 50 najvýznamnejších kapiel a umelcov hudobnej histórie. Oceňované sú predovšetkým ich albumy It Takes A Nation of Millions to Hold Us Back (1988) a Fear of a Black Planet (1990). Veľmi známou je ich pieseň Fight the Power z filmu Konaj správne (1989) režiséra Spikea Leeho či He Got Game. Zatiaľ posledný štúdiový album How You Sell Soul to a Soulless People Who Sold Their Soul? vydali v roku 2007.

Public Enemy – Fight The Power

Na Pohode vystúpi aj najväčšie nádej roka

Kapela White Lies organizátorov Pohody zaujala na maďarskom Szigete. Trio z nastupujúcej generácie britskej alternatívnej scény zabodovalo hneď debutovým albumom To Lose My Life… z roku 2009, s ktorým sa dostalo na čelo
White Lies
Foto: www.myspace.com

britského rebríčka.

Jeho nasledovníkom je nahrávka The Ritual (2011) obsahujúca aj singel Bigger than Us. White Lies sa v Trenčíne predstavia v zostave: Harry McVeigh, Charles Cave a Jack Lawrence-Brown.

Frontman skupiny Dry the River Peter Liddle označil vlastnú tvorbu ako “folkový gospel odohratý postpunkovou kapelou.” „Melancholické skladby plné harmónií a silných vokálov znejú na koncerte príjemne, srdečne a silne zároveň, o čom sme sa na vlastné oči presvedčili už dvakrát,“ napísali organizátori na stránke pohodafestival.sk.

Kapela, ktorú BBC zaradila medzi najväčšie nádeje roka 2012, vydá začiatkom marca očakávaný debutový album.

White Lies – To Lose My Life

Prídu aj Guillemots a S.C.U.M

Ďalšia britská skupina Guillemots má na konte albumy Through the Windowpane (2006), Red (2008) a Walk the River (2011), pričom hneď ten prvý bol nominovaný na Mercury Prize. Kapelu nominovali aj na Brit Award a NME Award. Medzi jej najznámejšie skladby patria kúsky ako Made-Up Lovesong #43, Trains to Brazil, Annie, Let’s Not Wait, Get Over It či Falling Out of Reach.

Londýnsku päticu S.C.U.M. si vlani na festival ATP v Londýne vybrali Portishead, čím ju posunuli medzi prominentné objavy bohatej ostrovnej scény. S.C.U.M. sú označovaní ako zástupcovia postpunku či artrocku, „Pitchfork ich nazval shoegazermi, no nech je hudobná krabička akákoľvek, mladí hudobníci, ktorých uvidíme aj na našom festivale, znejú na koncertoch ako ostrieľaní harcovníci, suroví, priami aj záhadní,“ poznamenali organizátori.

Zoznam interpretov:

Na letnom festivale Pohoda, ktorý sa uskutoční od 5. do 7. júla, sa tento rok predstavia aj Lou Reed, Elbow, Kasabian, Bat for Lashes, The Horrors, The Kooks, Yann Tiersen, Caribou, Anna Calvi, Two Door Cinema Club, Emika, Chew Lips, Aloe Blacc, Emilíana Torrini, Warpaint, Portico Quartet, Stealing Sheep, The Asteroids Galaxy Tour, Jamaican Legends, Kitty, Daisy & Lewis, King Krule, Fixers, Movits!, Les Trucs, Little Roy, JuJu, Amatorski, Naive New Beaters, Screaming Females, Gemma Hayes, The Alaev Family, Susanne Blech, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, The Victorian English Gentlemens Club, Hjálmar, The Plastic People of the Universe, Bonus, Floex, Fiordmoss, The Maggie’s Marshmallows, Čoko Voko a Puding pani Elvisovej.

Permanentka stojí v súčasnosti 85 eur, na mieste bude stáť 99 eur. V predpredaji sú v ponuke aj lístky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S, parkovanie pre osobné automobily i karavany. V súčasnosti je predaných viac ako 12-tisíc vstupeniek, pričom kapacita podujatia zostáva obmedzená na 30-tisíc ľudí v areáli.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emilíana TorriniLou Reed