Na popularizáciu vedy pôjde 15 miliónov eur z eurofondov

V Košiciach otvorili Kulturpark pre širokú verejno
Návštevníci v pavilóne Steel Park počas otvorenia najväčšieho investičného projektu EHMK 2013 - Kasárne/Kulturpark. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 5. septembra (WEBNOVINY) – Vedu chcú priblížiť ľuďom atraktívnym spôsobom.

Národný projekt PopVaT – Popularizácia vedy a techniky na Slovensku bude stáť 14,94 milióna eur z eurofondov.

Pripravuje ho Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky, ktoré je priamo riadenou organizáciou ministerstva školstva.

Verejnosti predstavia vedu napríklad prostredníctvom multimediálnych prezentácií, 3D animácií, interaktívnych výstav, ale aj posilnením spolupráce medzi školami, výskumnými pracoviskami a inovatívnymi firmami. Pre študentov tak bude jednoduchšie hľadať a získať odborné stáže a zapájať sa do rôznych inovatívnych projektov, hovorí riaditeľ Centra vedecko-technických informácií Ján Turňa.

Ambície a stratégie PopVaT

„Ambíciou nášho projektu je zvýšiť povedomie o význame vedeckých poznatkov a aktívne predstavovať atraktívne stránky vedeckých procesov a technologických postupov širokej verejnosti, ale predovšetkým žiakom končiacich ročníkov základných škôl a žiakom stredných škôl,“ priblížil projekt Turňa. V rámci projektu zorganizujú popularizačné semináre, prednášky, vedecký filmový festival, či súťaže a ocenenia za vedu a techniku.

Na zvýšenie informovanosti o vede a technike využijú aj sociálne siete. „Centrum vedy, ktoré bude na Slovensku v rámci projektu vybudované, má motivovať mladých ľudí k štúdiu prírodných a technických vied a ukázať im, že veda má svoje čaro aj praktickú podobu pre každodenný život,“ uviedol minister školstva Dušan Čaplovič.

Využitie eurofondov na šírenie poznatkov

Financie z eurofondov získané na tento národný projekt využijú predovšetkým na rozsiahlu mediálnu prezentáciu vedy a techniky vo forme spotov, filmov, reklám, či špecializovaných relácií. Návratnosť vynaložených prostriedkov bude podľa hovorcu ministra školstva Michala Kaliňáka zabezpečená vďaka lepšej informovanosti a zvýšenému záujmu verejnosti o profesionálne pôsobenie v oblasti vedy a techniky.

To podľa hovorcu v konečnom dôsledku prispeje k zabezpečeniu udržateľného rastu našej ekonomiky založenom na poznatkoch. Rozpočet projektu ako aj schválená výška nenávratného finančného príspevku je približne 14,94 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan Čaplovič