Na Pražský hrad mieri obrovský vztýčený prostredník

Vztýčený prostredník mieri na Pražský hrad.
Vztýčený prostredník mieri na Pražský hrad. Foto: iDNES.cz

PRAHA 21. októbra (WEBNOVINY) – Kontroverzný český výtvarník David Černý na seba v pondelok opäť upozornil, keď v centre českej metropoly umiestnil obrí vztýčený prostredník namierený na Pražský hrad.

Objekt fialovej farby má výšku až desať metrov a nainštalovaný je na plávajúcom pontóne. Černý chcel týmto spôsobom vyjadriť svoj protest voči politike českého prezidenta Miloša Zemana, informuje spravodajský portál iDNES.cz.

Nápad podľa výtvarníka vznikol z jeho hnevu nad „Zemanovými poloboľševickými praktikami nabúravajúcimi základy demokracie“. Narážal tým na prezidentove riešenie politickej krízy po páde vlády premiéra Petra Nečasa, keď napriek odporu parlamentu vymenoval vlastnú úradnícku vládu. Krajinu už cez víkend čakajú parlamentné voľby.

Černý sa v minulosti preslávil aj inými kontroverznými „sochami“. Najznámejšou bola plastika Entropa, ktorú v roku 2009 umiestnili v sídle Európskej rady počas predsedníctva ČR v EÚ. Zložená bola z pôdorysov krajín vtedajšej európskej dvadsaťsedmičky, ktoré symbolizovali stereotypy spájané s jednotlivými členskými štátmi. Viaceré z nich vyjadrili voči Entrope ostrý protest.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David ČernýMiloš Zeman