Na premiére Zvonkov šťastia Dara Rolins a Karel Gott chýbali

Bez názvu
Hlavný protagonisti filmu Zvonky šťastia Mariena a Roman Foto: o.z. Žudro

TRENČIANSKE TEPLICE 20. júna (WEBNOVINY) – Dvojica slovenských režisérov Marek Šulík a Jana Bučka pred dvoma rokmi spolupracovala na dokumentárnom filme z oblasti rómskej osady s názvom Cigarety a pesničky, ktorý získal ocenenie pre najlepší dokumentárny film na festivale SEEFest v Los Angeles. Spoločnej réžii i rómskemu prostrediu zostali verní aj v najnovšom dokumente Zvonky šťastia, ktorý mal oficiálnu premiéru na festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach.

Pozornosť tentoraz zamerali na tehotnú Marienu a jej bratranca Romana, ktorí si v chudobnej rómskej osade na východe Slovenska krátia čas snívaním o stretnutí s Karlom Gottom a Darou Rolins. Obdivujú ich piesne a životný štýl, a tak sa im rozhodnú poslať DVD s videopozdravom a rómskym remixom ich hitu Zvonky šťastia.

Film sleduje proces natáčania tohto odkazu na pozadí života v osade. „Pôvodne sme chceli urobiť poviedkový film a mali sme štyroch rôznych protagonistov. Chodili sme s našou producentkou Jankou Belišovou po celom Slovensku na výskumy, zbierali staré rómske piesne a celé to dokumentovali. Takto sme sa stretli s rôznymi Rómami a medzi inými i s Marienou a Romanom,“ uviedla režisérka filmu Jana Bučka.

Obrazom: Art Film Fest 2012

Príbeh, ktorý vo filme prezentujú, nie je vymyslený. „Ten základ je reálny. Je to niečo, čo prirodzene vychádza z ich života a zároveň je to znásobené a dotiahnuté. Rozprávali sme sa s nimi o tom, čo by chceli robiť, čo by chceli vidieť, koho majú radi. A oni povedali, že by radi videli Karla Gotta – keby prišiel na kávu. Zaujalo nás to v tom, že je to sen, ktorý si človek túži naplniť. A otázkou je, či ten sen dokáže zmeniť ich životnú situáciu a zároveň, čo je tou vecou, ktorá dokáže zmeniť život,“ uviedol režisér Marek Šulík, ktorý sa venuje najmä sociálnemu dokumentárnemu filmu.

Tvorcovia nechali príbeh na protagonistov

Bez názvu
Foto: Art Film Fest

Možno nie ani zmeniť, ale dopomáhať v tom každodennom prežívaní,“ doplnila Jana Bučka, ktorá si spoluprácu s Rómami pochvaľuje. „Keď žije človek v takých hrozných podmienkach, akú funkciu spĺňa sen alebo túžba? Človek bez túžob je mŕtvy, každý potrebuje po niečom túžiť, bez ohľadu na to, či sa to naplní alebo nenaplní,“ doplnila.

Príbeh, ktorý nakrúcali vyše troch týždňov, mal pevne postavenú dejovú štruktúru. Režiséri vymysleli základné body, ktoré by sa pri odosielaní odkazu pre česko-slovenské popové hviezdy mohli udiať, zvyšok už nechali na samotných protagonistov.

Mariena Mirgová, ktorá sa prvýkrát ocitla v úlohe herečky, si filmovanie pochvaľovala: „Ja som sa v tom vyžívala. Nemali sme žiaden scenár, čo máme robiť. Sami od seba sme robili to, čo sme cítili.

Hlavní protagonisti si film po prvý raz pozreli spolu s návštevníkmi Art Film Festu na premiére v Trenčianskych Tepliciach. „Mal som trému, ako budú reagovať ľudia,“ priznal Roman Lacko. Obidvaja dúfajú, že film im pomôže zmeniť ich súčasnú situáciu. Kým Roman túži po slušnejšom dome s kúpeľňou, Mariena by sa rada spolu s rodinou vysťahovala z osady. Okrem toho sa nevzdávajú ani sna o stretnutí s ich speváckymi idolmi.

Nie je to príbeh Modrého z neba

Hoci sa režiséri zaujímajú o ich život, ich situáciu po skončení filmovania sami zmeniť nedokážu. „Nie je to príbeh Modrého z neba. Človek si je strojcom vlastného šťastia. Sme možno nejakým impulzom, ale nie sme tí, ktorí riešime problémy,“ povedala Jana Bučka.

Sen o stretnutí s Karlom Gottom a Darou Rolins sa im splniť predsa len pokúšali. Oboch spevákov pozvali aj na premiéru do Trenčianskych Teplíc, boli však zaneprázdnení.

Celý čas sme sa snažili skontaktovať s Darinou aj s Karlom. Dara okamžite súhlasila, s Karlom to však bolo hrozne komplikované. Do poslednej chvíle, keď sme strihali, sme sa ho snažili kontaktovať cez asi 30 rôznych osôb v Čechách aj na Slovensku, ale nepodarilo sa nám to. Chceli sme ich obidvoch spolu, lebo len jeden by pre nás vo filme nemal zmysel. Chceli sme im pustiť odkaz a natočiť spätný odkaz. Vzhľadom k tomu, že sa nám to nepodarilo, sme si povedali, že je to aj dobré, lebo v tej snovej rovine je príbeh silnejší než ako keby sme sa k nim naozaj dostali,“ myslí si Jana Bučka.

Zvonky šťastia ešte pred oficiálnou premiérou získali cenu Zlatý lievik na workshope Ex Oriente za najväčší pokrok vo fáze developmentu. Po premiére na Art Film Feste putujú na MFF v Karlových Varoch a budú sa premietať aj v osade, v ktorej sa nakrúcalo.

Režiséri dúfajú, že sa im film podarí distribuovať nielen do kín, ale aj do rôznych nezávislých kultúrnych centier, ktoré oň prejavili záujem. Hlavná protagonistka Mariena Mirgová zatiaľ pracuje na CD s vlastnými skladbami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dara RolinsKarel Gott