Na prepusteného podnikateľa Vinogradova podali trestné oznámenie, z väzby vraj posielal motáky

Prokurátura, súd
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com

Trestné oznámenie na Generálnu prokuratúru SR podali poškodení v kauze ruského podnikateľa Valentina Vinogradova. Ako ďalej agentúru SITA informovala spoločnosť Neuropea, ktorá mediálne zastupuje poškodenú spoločnosť Midland Group, predložené dôkazy ukazujú, že Vinogradov počas zadržania na Slovensku pokračoval v nezákonnej činnosti prostredníctvom príbuzných, vrátane manželky a ďalších neidentifikovaných osôb.

V trestnej činnosti môže pokračovať

„Vinogradov ignoroval pravidlá a z väzby posielal motáky, v ktorých vydával pokyny na krytie a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti či sa snažil sabotovať trestné konania proti nemu,“ uvádza sa v tlačovej správe.

V motákoch Vinogradov podľa poškodenej strany oboznamuje príbuzných s potrebnými opatreniami, ktoré umožnia „rozpad“ jeho trestného prípadu.

Podľa právneho zástupcu poškodených Igora Zhirikova môže po prepustení z väzby Vinogradov ľahšie pokračovať vo svojej trestnej činnosti a zároveň predstierať, že je obeťou. „Valentin Vinogradov nie je disident a nie je vystavený hrozbe mučenia. Tento príbeh používa iba na zabránenie trestnému stíhaniu,“ dodal.

Medzinárodný zatykač

Vinogradova zadržali v júli 2018 v Šamoríne na základe medzinárodného zatykača. Krajský súd v Trnave a následne aj Najvyšší súd SR rozhodli, že ruského podnikateľa je možné vydať do Ruska, kde je stíhaný.

Následne minister spravodlivosti Gábor Gál využil svoju možnosť konečného rozhodnutia a postavil sa proti názoru oboch súdov. V Rusku čelí Vinogradov obvineniam z podvodu, tunelovania cez schránkové spoločnosti a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

On sám však tvrdí, že obvinenia súvisia s tým, že na Medzinárodnom arbitrážnom súde v Londýne vypovedal o úplatkoch pre vysokopostavených predstaviteľov ruskej vlády. Po tom, ako minister spravodlivosti zamietol vydanie Vinogradova, bol z väzby prepustený na slobodu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálIgor ZhirikovValentino Vinogradov