Na prípravu kandidatúry je málo času, Čaplovič sa neobáva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Olympiáda
Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) – Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v spolupráci s vládnym splnomocnencom pre šport Dušanom Galisom pripravuje materiály na spoločnú kandidatúru Slovenska s Poľskom na usporiadanie zimných olympijských hier 2022 v regióne Tatier.

O myšlienke ZOH s centrom v Krakove sa hovorí už niekoľko týždňov. Poľská vláda podľa TVN24 vypracovala materiály na posúdenie kandidatúry, pripravuje sa spoločné stretnutie premiérov oboch krajín Robert Fica s Donaldom Tuskom.

Ministerka športu Poľska Joanna Muchová absolvovala v minulých dňoch rokovania na slovenskom generálnom konzuláte v Krakove.

Najväčším umením je dokázať spojiť. U nás by sme mohli využiť existujúce strediská a poskytnúť v nich podmienky pre vrcholový šport. Jasná má vybudované zjazdové trate, poľská strana nás oslovila, aby sme jej vyšli v ústrety,“ povedal minister školstva Dušan Čaplovič.

Náklady sa rozdelia

Zatiaľ nie je jasné, koľko by mohla stáť kandidatúra na usporiadanie zimných olympijských hier. Náklady by sa delili medzi obe krajiny.

Určite to bude stáť isté finančné prostriedky. Na druhej strane je to úžasná vec, lebo môžete prezentovať región i krajinu. Prostriedky by išli z viacerých zdrojov, bola by to prezentácia Slovenska. Budeme to robiť v kooperácii s poľskými priateľmi, aby sme čo najlepšie prezentovali región a ponúkli podmienky na úspech,“ uviedol Čaplovič.

Švajčiarske mestá Davos a St. Moritz podmienili vstup do kandidačného procesu úspešným referendom, ktoré sa uskutoční začiatkom marca. Podpora kandidatúry je jednou z podmienok na neskorší úspech pri hlasovaní o dejisku olympijských hier. Na Slovensku a ani v Poľsku sa zatiaľ o referendách nehovorí, kandidatúra sa pravdepodobne spoľahne na prieskumy verejnej mienky.

Najvyššie položená zjazdovka na Slovensku
Foto: SITA/Ivan Fleischer

Ak by sme sa obrátili na ľudí v regióne, určite by s kandidatúrou i usporiadaním ZOH súhlasili, lebo to prinesie nové pracovné miesta a pozdvihne región,“ myslí si rezortný minister pre šport.

Slovákom s Poliakmi veľa času na prípravu kandidatúry nezostáva. Záujemcovia o usporiadanie ZOH 2022 musia oficiálne prihlášky do súboja podať do októbra 2013, do novembra 2013 musia zložiť zálohu vo výške 150-tisíc dolárov a v marci 2014 predložiť všetky potrebné dokumenty so zárukami.

Je to veľká šanca pre Slovensko

Kto sa bojí, nech nejde do lesa. Ja som človek, ktorý zverenú úlohu vďačne prijal. Je to veľká šanca pre Slovensko, ktoré sa samostatne o olympijské hry nebude uchádzať minimálne 50 rokov. Verím, že s poľskými priateľmi predstavíme slovanskú pohostinnosť a urobíme úspešné kroky, aby ZOH boli na Slovensku,“ doplnil Dušan Čaplovič.

Oficiálnym hostiteľom ZOH 2022 by bol Krakov, kde by sa konali všetky halové športy a oba ceremoniály. Súťaže v klasických lyžiarskych disciplínach, biatlone a v snoubordingu by sa podľa prvých úvah mali uskutočniť v Zakopanom, svahy na Chopku v Jasnej by hostili alpské lyžovanie, Slovensko by chcelo aj časť hokejového turnaja. Zatiaľ nie je jasné, kde by vyrástla dráha pre sánkovanie, boby a skeleton.

O zimných olympijských hrách v slovenskej časti Tatier sa uvažovalo už trikrát. V roku 1984 región Vysokých Tatier nezískal podporu vládnu podporu a napokon nekandidoval. Hry vtedy dostalo Sarajevo. Poprad sa v ére samostatnosti neúspešne pokúšal o usporiadanie ZOH v rokoch 2002 a 2006. O ZOH 2006 sa usilovalo aj poľské Zakopané.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan Čaplovič