Na prítomnosť rakúskych vojenských medikov stačí súhlas vlády, ide o humanitárnu pomoc

Celoplošné testovanie, Spoločná zodpovednosť
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský

Ústava SR priznáva parlamentu všeobecnú právomoc vysloviť súhlas s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území SR. Zároveň priznáva vláde osobitnú právomoc rozhodnúť o súhlase s prítomnosťou zahraničných ozbrojených síl na území SR v špecifických situáciách, okrem iného na účel humanitárnej pomoci.

Vyššia operatívnosť

Pre agentúru SITA to uviedol Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Takéto rozdelenie právomocí podľa neho vychádza z potreby po vyššej operatívnosti rozhodovacej činnosti v prípadoch, keď si to okolnosti vyžadujú.

Viac o téme: Koronavírus

„Kontrolná právomoc parlamentu voči vláde takýmto rozdelením právomocí ostáva zachovaná,“ zdôraznil Bujňák.

Prítomnosť vojenských medikov z Rakúska na celoplošnom testovaní sa podľa právnika chápe tak, že jej účelom je humanitárna pomoc v čase, keď sú pre pandémiu ohrozené životy a zdravie ľudí, a preto nie je potrebný súhlas Národnej rady SR, postačí len súhlas vlády.

Celoplošné testovanie – odberné miesta (mestá na Slovensku)

Rakúšania v Petržalke

„Pokiaľ parlamentná opozícia chápe pojem humanitárna pomoc odlišne, vie cez návrh skupiny 30 poslancov iniciovať pred ústavným súdom konanie o výklade, ktorý bude následne všeobecne záväzný,“ dodal Bujňák.

Pri celoplošnom testovaní obyvateľov Slovenska na koronavírus, ktoré sa koná 31. októbra a 1. novembra, pomáhajú aj príslušníci ozbrojených síl Rakúskej republiky.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Vyplýva to z uznesenia Ministerstva obrany SR, ktoré v piatok schválila vláda. Počas víkendu na Slovensku asistuje 33 vojenských medikov z Rakúska.

Ako po rokovaní vlády uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) vo svojom profile na sociálnej sieti, rakúski medici majú byť súčasťou odberových tímov v bratislavskej Petržalke. S testovaním pomáha SR tiež 200 zdravotníkov z Maďarska.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičVincent Bujňák