Na problém kvót pre osemročné gymnáziá sme upozorňovali, tvrdí Pčolinská zo Sme rodina

Adriana Pčolinská
Poslankyňa NR SR za hnutie Sme rodina Adriana Pčolinská. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 28. januára (WebNoviny.sk) – Poslankyňa za opozičnú stranu Sme rodina Adriana Pčolinská predložila už 28. februára minulého roku do parlamentu novelu školského zákona, v ktorej žiadala odklad účinnosti ustanovenia o kvótach pre osemročné gymnáziá.

Návrh parlament neschválil. Pre agentúru SITA to uviedla v stanovisku, ktorým reagovala na nedeľňajšie výroky ministerky školstva Martina Lubyovej v televíznych diskusných reláciách. Ministerka podľa Pčolinskej zavádzala, keď povedala, že termín vstupu kvót do platnosti bol dlho známy, dovtedy však nikto ani z opozície neinicioval návrh na odklad.

Záujem prekračuje limity

Pčolinská v návrhu konštatovala, že najmä v Bratislavskom kraji záujem o osemročné gymnáziá niekoľkonásobne prekračuje stanovené limity. Preto navrhovala, aby sa postupné znižovanie počtov žiakov v osemročných gymnáziách predĺžilo až do školského roku 2020/2021.

„Na problém som teda upozorňovala pred rokom. Chcela som spolu s mojimi kolegami z hnutia Sme rodina – Boris Kollár vytvoriť priestor na stanovenie stratégie štátu, ktorá doteraz nebola vytvorená, prezentovaná a prediskutovaná s odbornou verejnosťou a ktorá bude zameraná na kvalitatívny aspekt v procese prijímania žiakov na gymnáziá s osemročným štúdiom,“ zdôraznila Pčolinská.

Miest na gymnáziách bude menej

Ministerka školstva Martina Lubyová v nedeľu v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedla, že problém zníženia kvót na osemročné gymnáziá na päť percent chcela riešiť ich zvýšením na desať percent prostredníctvom poslaneckej novely, parlamentný výbor pre školstvo ju však minulý týždeň nepodporil. Rodičia najmä v Bratislavskom kraji by sa preto podľa nej mali pripraviť na to, že miest na osemročných gymnáziách bude menej a výber bude prísnejší.

Z toho, že novelu o zvýšení kvót výbor nepodporil, obvinila Lubyová opozíciu. Poslankyňa Veronika Remišová (OĽANO) so zvyšovaním kvót nesúhlasí, preto taktiež navrhla, aby sa opäť posunula účinnosť novely školského zákona, ktorá v roku 2008 zaviedla päťpercentnú kvótu na osemročné gymnáziá a ktorej účinnosť bola odsúvaná až do septembra minulého roku. Medzičasom je nutné hľadať „spravodlivé riešenie tejto chaotickej situácie“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana PčolinskáBoris KollárMartina LubyováVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSme rodina - Boris Kollár