Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ciznar
Generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Foto: archívne, SITA/Marián Peiger
10. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Na prokuratúre som musel spraviť poriadok, hovorí Čižnár

BRATISLAVA 11. decembra (WEBNOVINY) – Nové vedenie generálnej prokuratúry zachránilo štátu desiatky miliónov eur. Tvrdí to generálny prokurátor Jaromír Čižnár, ktorý podľa vlastných slov musel po príchode na čelo prokuratúry zasiahnuť do viacerých káuz.

„Veci, kde sme zasiahli, či už to bolo v prospech štátu, alebo kohokoľvek, kde sme mali dojem, že sa nekoná v súlade so zákonom, nie sú ešte skončené,“ vysvetľoval v pondelok prvý námestník generálneho prokurátora René Vanek, prečo nechcú spomínať konkrétne kauzy. „Boli veci, kde sme museli zasiahnuť a mimoriadne dovolania niekde podať, niekde zobrať späť,“ dodal Vanek. „Výsledok je momentálne zachránených niekoľko desiatok miliónov eur,“ doplnil ho šéf prokuratúry Čižnár.

Ukončená kauza Duckého zmenky

Ako príklad, v ktorom prokuratúra zasiahla, spomenul Vanek skončenú kauzu Duckého zmenky. „Pár dní po mojom nástupe do funkcie som bral späť mimoriadne dovolanie, čím sa zachránilo asi 1,6 miliardy českých korún,“ povedal prvý námestník. Podľa Čižnára by v prípade prehry štát prišiel okrem týchto peňazí aj o sumu, ktorú predstavovali úroky z omeškania. Kauza tzv. Duckého zmenky, ktorú si na súdoch voči SPP uplatňoval jej súčasný majiteľ – švajčiarska obchodná spoločnosť GEN MAN VENTURES, je tak od septembra 2013 na súdoch uzavretá.

Opäť platia staré rozsudky, takže plynári firme platiť nemusia. Vanek totiž vtedy vzal späť staré mimoriadne dovolanie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Ten ho v roku 2010 podal na podnet švajčiarskej firmy voči verdiktom súdov, ktoré nedali za pravdu požiadavkám zahraničnej firmy.

Podľa Vaneka existujú ďalšie prípady, v ktorých prokuratúru žalujú za veľké peniaze, proti čomu sa snaží brániť. „Snažíme sa účinne brániť aj v prípadoch, kde sú iné orgány štátu či samosprávy žalované, kde v prípade vysúdenia vysokých čiastok peňazí hrozí ich okamžitý odliv do daňových rajov,“ vyjadril sa Vanek.

Čižnár musel urobiť poriadok

Čižnár nastúpil do funkcie v lete 2013. Podľa jeho slov musel na prokuratúre urobiť poriadok. „Keby bolo všetko v poriadku, tak sa nemusia robiť personálne a organizačné zmeny,“ hovoril s tým, že musel tiež zasahovať do prípadov, ktoré ležali na prokuratúre dlho.

„Neviem si predstaviť, ako sa môže na generálnej prokuratúre spis vybavovať tri roky. Neboli tak zložité, aby sa tu vybavovali tri roky a viac. Ja sa mám sťažovať na prieťahy na súde? Najprv si spravím poriadok doma,“ hovoril Čižnár. Podľa jeho vyjadrenia nestihol po svojom príchode niektorých prokurátorov potrestať, keďže existujú presne stanovené lehoty, kedy sa môžu navrhovať disciplinárne konania a niektoré vypršali ešte pred Čižnárovým príchodom.

Odporúčané články

V kauze, pre ktorú padol Ľubomír Galko, objavili nové skutky Čižnár odmieta Čentéšove slová, presviedčal ho kandidovať

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...