Na proteste Gorila sa zranili dvaja ľudia a aj policajt

Protest Gorila poznačili vajíčka, delobuchy aj slz
Policajní ťažkoodenci bránia účastníkom protestu Gorila 6 priblížiť sa k budove NR SR. Protest Gorila zorganizovali nespokojní občania Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. marca (WEBNOVINY) – Zásah polície pri piatkovom proteste Gorila bol podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Tatiany Kurucovej nevyhnutný. Podľa jej slov polícia počas oznámených verejných zhromaždení nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku ani protiprávne konanie, takže zasahovať nemusela.

Počas tohto zhromaždenia predviedli 19 osôb. Podľa informácií polície sa počas zákroku zranili dvaja ľudia, ktorých ošetrili na mieste a následne ich previezli na ďalšie ošetrenie do nemocnice. Pri incidente sa zranil aj jeden policajt, ktorého museli ošetriť.

V piatok krátko popoludní však dostala mestská časť oznámenie aj o pochode účastníkov z Námestia slobody, cez Mýtnu ulicu, Račianske mýto, Šancovú ulicu, Trnavské mýto, Krížnu ulicu, Karadžičovú ulicu, Dostojevského rad, Šafárikovo námestie, Štúrovú ulicu až k Námestiu SNP. Organizátori mestu oznámili, že pochod sa bude konať od 17:30 do 19:00.

Obrazom: Deň D v uliciach Bratislavy

Pochod sa nekonal v súlade so zákonom

Protest Gorila poznačili vajíčka, delobuchy aj slz
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Išlo o pochod, ktorý sa nekonal v súlade so zákonom, nakoľko mestskej časti je potrebné konanie takého pochodu oznámiť v časovom predstihu v zmysle zákona o zhormažďovacom práve,“ povedala Kurucová. Pochod sa začal o 18:45, takže polícia v nevyhnutnej miere a na nevyhnutný čas čiastočne po trase pochodu obmedzila premávku a účastníkov zhromaždenia sprevádzala.

„Počas pochodu polícia niekoľkokrát vyzývala jeho účastníkov, aby na presun cez tieto ulice využívali jeho účastníci cesty v jednom smere jazdy a neobmedzovali tak premávku aj v opačnom jazdnom pruhu,“ poznamenala Kurucová.

Dopravné obmedzenia

Vzhľadom na to, že účastníci zhromaždenia počas presunu cez Račianske mýto na Trnavské mýto obmedzovali premávku v opačnom jazdnom pruhu, polícia ich služobnými vozidlami musela vytlačiť z opačného smeru jazdy a zabezpečiť tak plynulosť v doprave pre účastníkov cestnej premávky, jazdiacich v tomto smere jazdy.

Počas sprievodu sa k jeho účastníkom pričlenilo niekoľko skupín mladých ľudí, ktorí javili známky požitia alkoholu a snažili sa brániť výkonu služby polície pri zabezpečovaní hladkého presunu sprievodu. Miestami sa snažili vytvárať konfliktné situácie. Počas presunu predviedli jednu osobu z dôvodu neuposlúchnutia výzvy verejného činiteľa.

Obrazom: vzduchom lietali vajíčka, delobuchy aj dlažobné kocky

Demonštranti na výzvy polície nereagovali

Protest Gorila poznačili vajíčka, delobuchy aj slz
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Napriek tomu, že mal byť pochod ukončený na Námestí SNP, pokračoval bez povolenia cez Palisády na Streleckú ulicu. Vzhľadom na to, že časť zhromaždených bola pod vplyvom alkoholu a správali sa agresívne, polícia vytvorila kordón na uliciach Strelecká a Palisády, čím znemožnila davu prejsť pred budovu Národnej rady SR.

Účastníci však začali do policajtov hádzať vajíčka, banánové šupky a rolky toaletného papiera. Výzvy na rozchod ignorovali a dokonca pritvrdili. „Polícia im dávala dostatočne dlhý čas na to, aby upustili od svojho konania a rozišli sa. Vzhľadom na to, že účastníci na opakované výzvy polícia dlhodobejšie nereagovali, naďalej pokračovali vo svojom konaní, naďalej do policajtov hádzali kamene, vytrhávali zo zeme dlažobné kocky, ktoré hádzali do policajtov, polícia bola nútená pristúpiť k služobnému zákroku v zmysle zákona o policajnom zbore,“ konštatovala Kurucová.

Polícia použila donucovacie prostriedky

Pri zákroku použili donucovacie prostriedky, hmaty, chvaty, údery a kopy sebaobrany, zásahové výbušky, špeciálne donucovacie prostriedky, respektíve špeciálne vrhacie a úderné prostriedky, ktoré nemajú povahu zbrane, ako ručný vrhač flash-ball. Po zákroku polície účastníci neoznámeného zhromaždenia ustúpili od útokov na policajtov, a tak ďalší zásah nutný nebol. „Zhruba do hodiny sa postupne rozišli. Donucovacie prostriedky boli použité v súlade so zákonom o PZ tak, aby v maximálnej miere bol chránený život a zdravie ľudí,“ uviedla Kurucová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom